Çarşamba , 12 Ağustos 2020
Anasayfa » Genel » ”7 saat doktor aradı” iddiası ile ilgili SaÄŸlık Bakanlığı inceleme baÅŸlattı

”7 saat doktor aradı” iddiası ile ilgili SaÄŸlık Bakanlığı inceleme baÅŸlattı

SaÄŸlık Bakanlığı, Ä°stanbul’da yemek borusuna yiyecek kaçtığı için götürüldüğü acil serviste 7 saat bekletildiÄŸi ileri sürülen bebekle ilgili iddiaları inceliyor.

SaÄŸlık Bakanlığı SaÄŸlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Åžencan,  ”Bir bebeÄŸin nefes borusuna yiyecek kaçtığı için götürüldüğüBezmi Alem Vakıf Ãœniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acilinde baÅŸka bir hastaneye sevk için 7 saat bekletildiÄŸi” iddiasıyla ilgili inceleme yaptıklarını bildirdi.

Saatler süren yaşam savaşı

Söz konusu hastanenin yetkilileriyle bebeğin daha sonra götürüldüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yetkililerinden bilgi aldığını belirten Şencan, şöyle konuştu:

”Bebek ilk götürüldüğü hastanede durumu iyi olduÄŸu için eve yollanmış, durumu kötüleÅŸirse tekrar getirilmesi istenmiÅŸ. Aile bir süre sonra bebeÄŸi tekrar bu hastaneye getirmiÅŸ. Hastane daha ileri tetkiklerin yapılması için bebeÄŸi bir baÅŸka hastaneye sevk etme kararı almış. Sonuçta bebek, götürüldüğü ikinci hastanede yapılan tetkikler sonucu kısa süre sonra eve gönderilmiÅŸ. Yani bebeÄŸin yoÄŸun bakım gerektiren bir durumu yokken, yoÄŸun bakım iÅŸin içine nasıl girmiÅŸ onu inceliyoruz.”

Olayda, acil hastaya yeterli müdahale yapılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Åžencan, ”Bu olayda bir acil vaka sorunundan çok iletiÅŸim kazası söz konusu. Bu sorunu sadece hasta yakınlarına yükleyemeyiz” dedi.

BebeÄŸin ilk götürüldüğü hastanenin süreci iyi yönetemediÄŸini vurgulayan Åžencan, ”YoÄŸun bakım gerektiren bir hasta olmamasına raÄŸmen olay krize dönüştürülmüş. Burada acil sisteminin iyi iÅŸlemediÄŸi, hastalara gereken özenin gösterilmediÄŸi gibi bir görüntü ortaya çıkmış. Oysa hiçbir hekim acile gelen yoÄŸun bakım gerektiren bir hastaya tedavi uygulamadan göndermez” diye konuÅŸtu.

Şencan, bebeğin diğer hastaneye nakliyle ilgili 112 kayıtlarının da incelendiğini kaydetti.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir