Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Yabancı hastaya yabancı doktor

Yabancı hastaya yabancı doktor

Oluşturulması planlanan sağlık serbest bölgelerindeki özel hastanelerde yabancı hasta için yabancı doktor istihdam edilmesi öngörülüyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık turizmini hareketlendirmek, çalışmasına izin verilen yabancı doktor ve hemşirelere istihdam sağlayacak yeni bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, çalışmaların ayrıntılarını Akşam gazetesine anlattı.

Bakan Akdağ, şunları söyledi:

“Türkiye’de saÄŸlık turizmi geliÅŸmeye baÅŸladı. Son KHK ile saÄŸlık serbest bölgeleri diye bir kavram oluÅŸturuyoruz. Bununiçin Ekonomiden Sorumlu BaÅŸbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bilgisi dahilinde ilgili bakanlıklarla geliÅŸtirme çalışmaları yapıyoruz.

Türkiye, saÄŸlık hizmetlerini ucuza ve kaliteli bir ÅŸekilde sunan dünyanın nadir ülkelerinden. Biz, yüksek teknolojiyi ucuza mal edip, kaliteli hizmeti ucuza sunabiliyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de doktor, hemÅŸire ve diÄŸer saÄŸlık personeli sayısında yetersiziz. Åžu anda özel sektörün geniÅŸlemesini belli bir kontrole tabi tutuyoruz. Vatandaşın ihtiyacını kamu ve özel sektör birlikte gördüğü için, doktor ve hemÅŸirelerin büyük çoÄŸunluÄŸunun özel sektöre akabileceÄŸi bir kontrol dışı büyümeye ÅŸu anda müsaade etmiyoruz.

Ancak saÄŸlık turizmi geliÅŸtikçe, çeliÅŸki oluÅŸturmamak için dengeleme yapacağız. Yani bir taraftan dışarıdan hasta gelsin istiyoruz, bir taraftan da özel sektörün büyümesiyle ilgili kontrol tedbirlerimiz var. Ä°ÅŸte bu çeliÅŸkiyi önlemek için şöyle bir planlamamız var: Serbest bölgelerde yeni yapılacak hastaneler açısından yurtdışından belli sayıda doktor, hemÅŸire ve saÄŸlık personeli getirme ÅŸartını koyabiliriz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. O zaman planlamalar dışında hastane yapılmasına müsaade edebiliriz. Ama belli oranda, diyelim ki toplam çalışanların yüzde 40’ı, 50’si ya da 60’ı mı olur, böyle bir oranda yurtdışından saÄŸlık personeli getirme ÅŸartı koyabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.