Salı , 21 Mayıs 2024

Tıp Fakultesi Harçları Kaldırıldı

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Bundan böyle birinci öğretimde harçlar kaldırılmıştır” dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı. Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında ”müjde” olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Arınç, şöyle konuştu:

”Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete’de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Arınç, Gaziantep’teki saldırının terör örgütünün eylemi olduğunu belirtirken güvenlik güçlerinin büyük bir fedekarlık gösterdiklerini, terör örgütünün eylemlerinden uzaklaştıracak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in 11 maddelik bildirisine de değinen Arınç, bu bildirinin taraflarının kimler olduğuna ilişkin kendisiyle görüşeceğini belirtirken gazetecilere bu konuda çalışma yapaları önerisinde bulundu.

Suriyeli sığınmacıların sayısının her geçen gün artığına dikkat çeken Arınç, Türkiye’de var olan kampaların tamamen dolduğunu iki yeni kamp hazırlığı içinde olduklarını belirtirken kamplarla ilgili şikayetleri asgariye indirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

CHP’li milletvekillerinin Suriyeli kamplarına alınmadığına ilişkin iddialara da değinen Arınç, CHP’lilerin orada varolan hiçbir kampa gitmediğini sadece suriyeden kaçan ve aileleri ile birlikte kalan asker kimlikli kamplara girmek istediğini böyle bir hakkın BM kararları çerçevesinde imkansız olduğunu belirtti. CHP’nin orda mağdur olan suriyelileri görmekten ziyade kendilerini gündeme getirmek için böyle bir yola gittiğini ve oradakilerin kimliklerini ifşa etme tehlikesine karşı böyle bir ziyarete izin verilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın harçlarla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Ayrıntılar geliyor.

AA

20120827-210427.jpg

Bir yanıt yazın