Salı , 23 Temmuz 2024
Son Dakika

Rapor vermeyen doktora bıçak çekti

Mersin’de bir kişi silah ruhsatı raporu almak için geldiği aile hekimliği merkezinde kendisine rapor vermek istemeyen bayan doktora bıçak çekti. Merkezin güvenlik kameraları tarafından dan görüntülenen olay sonrası şüpheli şahıs, doktorun şikayeti üzerine gözaltına alındı.

MERSİN – İHA – Olay, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Güvenevler Aile Sağlığı  Merkezi’nde meydana geldi. İddiaya göre Mehmet Ali T. adlı şahıs, silah ruhsatı raporu almak için geldiği merkezde kendi aile hekimini bulamayınca diğer bir hekimden kendisine yardımcı olmas ını istedi. Ancak talebine karşılık alamayan şahıs, üzerinde taşıdığı  bıçağı çıkararak bayan aile hekimini tehdit etti. Şahıs, diğer hekimlerin müdahalesi ile merkezden uzaklaştırıldıktan sonra doktorun şikayeti üzerine gözaltına alındı.
Bıçaklı tehdide maruz kalan doktor Gülay Ünsal, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şahsın bir gün önce silah ruhsatı raporu almak için Aile Sağlığı Merkezi’ne geldiğini belirterek, “Kendisine aile hekiminin burada olmadığını, ertesi gün geleceğini söyledim. Ertesi gün geldiğinde de doktorunu bulamayınca çok şiddetli tartışma çıkardı. Bir şeyler olacağını anladım ve odadan dışarıya çıktım. Koridorda sesimize tüm arkadaşlarda toplandı. O sırada eğildi ve çorabından siyah bir bıçak çıkardı. Bu arada diğer doktor arkadaşlar geldi. Bana ‘katliam yaparım, hepinizi doğrarım’ diye tehditler savurdu. Şikayetçi olduk ve gözaltına alındı. Şahsın hareketlerinden şüphelendiğim için ona rapor vermek istemedim. Şahıs, her şekilde raporu alabileceği düşüncesi i çindeydi” dedi.
Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Gürbüz Şen ise sağlık ç alışanlarının can güvenliklerinin bulunmadığını söyledi. Sağlık Bakanı’nın, Türkiye’de sağlık çalışanlarının bu yönde 4 bin şikayeti bulunurken İngiltere’de bu rakamın 80 binlerin üzerinde olduğu yönde açıklama yaptığını hatırlatan Şen, “Ben şunu söylemek istiyorum; bizler darb edilmediğimiz sürece, ölmediğ imiz sürece bu şikayetler kayda geçmiyor. Ama İngiltere’de sesinizi bile yükseltseniz bir hekime karşı, bir sağlık çalışanına karşı bu şiddet olarak değerlendiriyor. Eğ er Türkiye’de bırakın Türkiye’yi sadece Mersin’de günde uğradığımız sözlü şiddeti saymaya kalkarsak bizim bir aylık şiddet ortalamamız İngiltere’yi geçecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Güvenevler Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanan bu şiddet olayını kınadıklarını kaydeden Şen, “Gördüğünüz gibi şu anda doktor hanım bu kişiye silah ruhsatı raporunu vermiş olsaydı, yarın gazete haberlerinde şunu okuyacaktık; ya karısın ı ya çocuğunu ya da trafikte tartıştığı birisini hiç çekinmeden silahını çekip vuracaktı. Aile sağlığı
çalışanlarının güvenlikleri ciddi şekilde tehdit altındadır. Bu konuda alınacak tedbirler ‘kaçmak için bir kapı açmak’ olmamalıdır. Bu mümkün değildir. Ancak bizler öldükten sonra bir takım şeyler ortaya çıkıyor. Bizler ö ldükten sonra üzüntüler dile getiriliyor. İnşallah hiçbir sağlık ç alışanının canına bir şey olmaz. İnşallah bu tür kişiler hiç bir yerde rapor alamaz diye düşünüyorum. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum ki, bizlerin vermek istemediğ i ehliyet ve silah ruhsatı raporlarını neden vermek istemediğimizin de toplumsal olarak bir kere daha düşünülmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı da Tabipler Birliği olarak şiddet olaylarına karşı kenetlendiklerini vurgulayarak, şiddetin her türlüsüne karşı oldukların ı söyledi.

  OLAY ANI GÜVENLİK KAMERASINDA
  Bu arada merkezde yaşanan bıçaklı tehdit olayı güvenlik kameraları tarafından da görüntülendi. Kamera görüntülerine göre, şüpheli şahıs ile bayan doktor Gülay Ünsal odadan tartışarak çıktı. Şüpheliyle doktorun tartışması koridorda da devam ederken diğer doktorlar da o bölgeye geldi. Bu sırada şüpheli, üzerinde taşıdığı bıçağı çıkararak karşısındaki doktorlarla hararetli bir şekilde tartıştı. Şüpheli daha sonra bıçağı çorabının içine koyup merkezden uzaklaştı.
Şüpheli, doktorların şikayeti üzerine gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın