Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Evden hastaneye 30 dakika ÅŸartı Danıştay’da

Evden hastaneye 30 dakika şartı Danıştay’da

Türk SaÄŸlık-Sen, SaÄŸlık Bakanlığı’nın saÄŸlık çalışanlarına görev yaptığı yerde ikamet zorunluluÄŸu getiren ve 30 dakikada evden hastaneye gitmesini düzenleyen genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Ä°STANBUL – Dava dilekçesinde genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediÄŸi ve bu sebepten Anayasa’nın temel ilkelerine aykırılık taşıdığı belirtildi.

Medimagazin’de yer alan haberde ayrıca çalışanlara 30 dakikada işyerinde olma şartı getirilmesinin çalışma barışını bozacağı ve idarenin çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağına dikkat çekildi. Çalışanların mağduriyetine yol açacağı belirtilen genelgenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi istendi.

“DÜZENLEME İNSAN HAKKI İHLALİDİR”
Dava ile ilgili bir deÄŸerlendirme yapan Türk SaÄŸlık-Sen Genel BaÅŸkanı Önder Kahveci, “Ä°kamet mecburiyeti getiren söz konusu düzenleme anlamsızdır. Ä°mkânı olan herhangi bir zarureti olmayan çalışanlar zaten çalıştığı yere yakın yerden ev tutar ama çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek 30 dakikada hastane olacak ÅŸekilde ikamet edin demek her ÅŸeyden önce bir insana hakkı ihlalidir” dedi.

Ä°STANBUL’DA HASTANE BÄ°TİŞİĞİNDE MÄ° OTURSUNLAR? 

Ayrıca bu kurala uymayanlarının cezalandırılmasını düzenlemenin kabul edilemez olduÄŸunu belirten Kahveci, “İdareler çalışma hayatının dışına çıkarak ev yaÅŸamını da düzenlemeye kalkmamalılar. ÖrneÄŸin çalışanların Ä°stanbul’da bu kurala uymak için hastanenin bitiÅŸiÄŸinde ev tutmaları gerekiyor. Kamu çalışanlarına görev yaptığı yerde ikamet zorunluluÄŸunun kaldırıldığı bir dönemde saÄŸlık çalışanlarına bu yasağın yeniden getirilmesi ve 30 dakikada iÅŸyerinde olma gibi bir ÅŸart getirilmesi adaletsizliktir. Umarız bu haksızlık hukuktan geri döner” diye konuÅŸtu.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.