Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » Bayramda Uzun yola çıkacaklara önemli uyarı!

Bayramda Uzun yola çıkacaklara önemli uyarı!

Uzmanlar, uzun yolculuklara çıkmadan önce uyku getiren gıdalardan uzak durulması gerektiÄŸini bildirdi. Ä°ÅŸte o gıdalar…

Bayram’da uzun yola çıkacak sürücülere uzmanlardan uyarı geldi. Çikolata, yumurta, balık gibi önemli bazı gıdalar uykuya yardımcı bir etkiye sahip. Bu nedenle yola çıkmadan önce bu tür gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Uzmanların tavsiyesi uzun yola çıkmadan önce az yemek yiyip, uykuyu iyi alıp, dinlenmek…Ankara Ãœniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda MühendisliÄŸi Bölümü ve Ankara ÃœniversitesiGıda GüvenliÄŸi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Atak, trafiÄŸe çıkacak sürücülerin uyku getirdiÄŸi için dikkat etmesi gereken gıdalara dikkat çekti.

Atak’ın çalışmasına göre bazı gıdalar uyku için yardımcı bir etkiye sahip. Bunun nedeni gıda maddesinin bileÅŸimi ve bileÅŸimindeki proteinde bulunan triptofan aminoasit düzeyi. Triptofaninsanda gevÅŸeme durumunu tetikleyen ve uyku getiren bir aminoasit ve protein açısından zengin gıda maddelerinde bulunuyor.

Triptofan, insanda gevÅŸeme durumunu tetikleyen ve uyku getiren bir aminoasit. Bu madde özellikle bol çikolata ,yulaf, mısır, kuru hurma, susam, ayçiçeÄŸi de süt, yoÄŸurt, süzme peynir, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et, nohut, muz, fıstık, ve kabak çekirdeÄŸinde bulunuyor. Bu da demek oluyor ki, uzun yola çıkmadan önce yukarıda sıralanan bu tür yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Atak’a göre, uzun yola çıkmadan önce az yemek yiyip, uykuyu iyi alıp, dinlenmek en iyisi.

UYKU GETÄ°REN VE SÃœRÃœCÃœLERÄ°N DÄ°KKAT ETMESÄ° GEREKEN GIDALAR
– Muz: Gerçek uyku hapı gibi olan muz, seratonin ve melatonin içerir. Bunun yanında magnezyum da içerdiÄŸinden kaslarınızı gevÅŸetip insanı rahatlatır.
– Ilık süt: En çok bilinen uyku getiricilerden biridir. Süt içeriÄŸinde bulunan ve tripsin etkisiyle serbestlenen ve organizma için gerekli bir aminoasit olan triptofan sayesinde beyniniz yatışır ve daha saÄŸlıklı bir uyku hali oluÅŸur.
– Papatya çayı: SakinleÅŸtirici özelliÄŸi sayesinde papatya çayı, kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi pan zehiridir. Ä°nsanı gevÅŸetir ve uyku hali oluÅŸur.
– Bal: Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine atacağınız bir çay kaşığı kadar balın etkileri hiç de göründüğü kadar küçük deÄŸildir. Ä°nsanı gevÅŸetir ve uyku hali oluÅŸur
– Patates: Az miktarda fırında piÅŸirilmiÅŸ patates iyi bir gece uykusuna yardımcı olabilir. Midenizi yormayacağı gibi, içeriÄŸindeki triptofan sayesinde asit seviyesini düşürür. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.
– Yulafunu: Yulaf içeriÄŸindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Bir miktar akçaaÄŸaç ÅŸerbetiyle karıştırırsanız lezzeti ile de sizi büyüleyecektir. Ayrıca yulaf strese karşı da en etkili tahıllardan biridir.
– Badem : Bir avuç kalp dostu bu yemiÅŸlerden yediÄŸiniz takdirde tatlı bir ÅŸekerleme yapabilirsiniz. Badem hem triptofan içeriÄŸi hem de uygun ölçüde içerdiÄŸi kalsiyum sayesinde kaslarınızın rahatlamasını saÄŸlar.
– Turp: Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan turptan gece yatmadan bir parça yemek ya da suyunu içmek derin bir uyku için çok yararlıdır.
– Kayısı: Kan yapan, kansızlığa ve kabızlığa iyi gelen kayısı sinirleri yatıştırarak uykusuzluÄŸa da iyi geliyor.
– Elma: Gece yatmadan önce yenen bir elma en güzel uyku ilaçlarından biridir.
– Kavun: Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden kavunun yüzde 95?i sudur ve sinirleri yatıştırıp rahat bir uyku uyumak için faydalıdır.
– Kepek ekmeÄŸi : Bal kattığınız çayınız ile birlikte yiyeceÄŸiniz bir ince dilim kepek ekmeÄŸi, vücuttaki insülinin biraz serbest kalmasına ve triptofan ve seratonine “uykum geldi” mesajı yollamasına yardımcı olur.
– Hindi: Güzel bir uykunun 2-3 saat öncesinde, bir ince dilim kepek ekmeÄŸi üzerine koyacağınız küçük bir parça haÅŸlanmış hindi eti yararlı olacaktır. İçeriÄŸindeki triptofan sayesinde midenizde çok miktarda protein olmadığı zamanlarda bile sizi rahatlatır.
– Keten tohumu: Süt veya yoÄŸurt içine katabileceÄŸiniz keten tohumu, omega 3 yaÄŸ asitleri açısından zengindir ve doÄŸal bir moral verici etkisi bulunur. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcıdır.

TRÄ°PTOFAN’I YÃœKSEK GIDALAR
Yumurta, kurutulmuÅŸ meyve, ham soya, kabak çekirdeÄŸi, Parmesan peyniri, susam tohumu, Antep fıstığı, kaju, domuz eti, hindi, tavuk eti, sığır eti, somon, kuzu pirzola, levrek, badem, beyaz buÄŸday unu, çikolata, süt, beyaz pirinç, piÅŸmiÅŸ yulaf ezmesi, patates…

 AHT muhabiri Ümran Avcı’nın haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.