Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Bel aÄŸrısını azaltan ilaç buldular!

Bel ağrısını azaltan ilaç buldular!

TÜBİTAK tarafından ödüle layık görülen çalışma sonunda bel ağrılarını azaltmanın formülü bulundu

 Süleyman Demirel Ãœniversitesi (SDÃœ) Nörolojik Bilimler AraÅŸtırma ve Uygulama Merkezi’nde (NÖROBAM) fareler üzerinde 1 yıldır süren araÅŸtırma sonunda ‘efervesan’ tabletinin (c vitamini tableti) etken maddesi olan ‘N-asetil sistein’in bel aÄŸrılarını azalttığı ortaya çıkartıldı. Bu çalışma, TÃœBÄ°TAK tarafından ödüle de layık görüldü.Nörobam Müdürü Prof. Dr. Mustafa NazıroÄŸlu baÅŸkanlığındaki ekip, 1 yıldır devam eden çalışmaları sonunda bir maddenin, bel aÄŸrılarını azalttığını ispatladı. Bel aÄŸrılarının çoÄŸunlukla kalsiyum fazlalığına baÄŸlı olarak ortaya çıktığı bilgisi üzerine araÅŸtırma yapan ekip, araÅŸtırmalarını bu yönde sürdürdü. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde deneyler yapan Prof. Dr. NazıroÄŸlu, ‘efervesan’ tabletinin etken maddesi olan ‘N-asetil sistein’ maddesinin kalsiyum fazlalığından kaynaklanan bel aÄŸrıları, ÅŸeker hastalığına baÄŸlı el ve ayak aÄŸrıları ile yüzeysel aÄŸrılarını azalttığını saptadı.

Bel ağrılarının hücrelerin içerisine aşırı miktarda kalsiyum girişi olduğunda oluştuğunu bildiklerini anlatan Prof. Dr. Nazıroğlu, bu ağrıları azaltmak için bilimsel çalışma başlattıklarını söyledi. Çalışmalarında N-asetil sistein maddesinin etkisini araştırdıklarını vurgulayan Prof. Dr. Nazıroğlu, araştırma sırasında 4 gruba ayırdıkları 28 genç fare kullandıklarını kaydetti.

FARELERDE ETKÄ°LÄ° OLDU
Prof. Dr. Mustafa NazıroÄŸlu, birinci grupta saÄŸlıklı farelerin bel sinir hücrelerini aldıklarına dikkati çekti. Prof. Dr. NazıroÄŸlu, “Ä°kinci gruptaki farelerde bel aÄŸrısı oluÅŸturduk. Üçüncü gruptaki farelerde de bel aÄŸrısı oluÅŸturup N-asetil sistein’ maddesi verdik. Dördüncü ve son grupta ise farklı tür aÄŸrı kesicilerle bel aÄŸrısı oluÅŸturulduktan sonra N-setil sistein’ maddesi verildi. Çalışma tamamlandığında fare gruplarını incelemeden geçirdik. Hücre içine kalsiyum iyonu akışıyla ilgili analizler de yaptık. AraÅŸtırma sonunda N-asetil sistein maddesi verilen farelerin daha rahat hareket ettiÄŸini ve daha kısa süreli ve az aÄŸrı çektiÄŸini gözlemledik” dedi. Fareler üzerinde E ve C vitaminin de etkisini araÅŸtırdıklarını kaydeden Prof. Dr. NazıroÄŸlu, ancak bu vitaminlerin aÄŸrılar üzerinde bir etkisinin olmadığını söyledi.TÃœBÄ°TAK ÖDÃœLLENDÄ°RDÄ°
Fareler üzerinde 1 yıl süren çalışma sonunca N-asetil sistein maddesinin bel aÄŸrılarını azalttığını bilimsel olarak ispat ettiklerini kaydeden Prof. Dr. NazıroÄŸlu, çalışmalarının TÃœBÄ°TAKtarafından da ödüllendirildiÄŸini söyledi. Uluslararası bilimsel çalışmaları A, B ve C ÅŸeklinde sınıflandıran TÃœBÄ°TAK, ABD’de de yayınlanan Prof. Dr. Mustafa NazıroÄŸlu’nun çalışmasını A sınıfında deÄŸerlendirerek para ödülüne layık gördü.

SDÃœ-NÖROBAM’da sinir hastalıklarının oluÅŸumu ve tedavi yöntemleri üzerine araÅŸtırmalar yapılıyor. 2009 yılında kurulan merkez Prof. Dr. NazıroÄŸlu önderliÄŸinde sinir sistemi hastalıklarına çözüm üretmeyi amaçlıyor.

DHA

HaberTürk

Bir yorum

  1. Farelerde etkili oldu insanlarda ne kadar ölçüde etkili?
    Detaylı bir açıklama bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.