Salı , 14 Temmuz 2020
Son Dakika
Anasayfa » Sağlık HABER » Tıp tarihine geçecek bir olay!

Tıp tarihine geçecek bir olay!

Öksürük ve yüksek ateÅŸ ÅŸikayeti ile hastaneye götürülen Azize MerdoÄŸlu’na yapılan tetkiklerin sonucu ÅŸaÅŸkınlık yarattı

EskiÅŸehir’de 73 yaşındaki Azize MerdoÄŸlu’nun midesini delip karaciÄŸerine  saplanan ve apse oluÅŸturan 5 santimlik balık kılçığı,  laparoskopi yöntemiyle göbek deliÄŸinden  çıkartıldı.

Öksürük ve yüksek ateÅŸ ÅŸikayeti ile yakınları tarafından hastaneye götürülen Azize MerdoÄŸlu’nun yapılan  tetkiklerinde karaciÄŸerinde balık kılçığı olduÄŸu saptandı. Hastaneye  yatırılan MerdoÄŸlu’na, önce enfeksiyon nedeniyle antibiyotik tedavisivi  uygulandı.

Daha sonra Genel Cerahi uzmanı Opr. Dr. Ä°hsan Oruk  baÅŸkanlığındaki ekip, Azize MerdoÄŸlu’nun karaciÄŸerindeki balık kılçığını  laparoskopi yöntemiyle çıkardı.

 

‘TÃœRKÄ°YE’DE Ä°LK’

Genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Ä°hsan Oruk, böyle bir  vakaya yönelik operasyonu Türkiye’de ilk kez kendilerinin  gerçekleÅŸtirdiklerini söyledi. Dr. Oruk şöyle konuÅŸtu:

“Bir çoÄŸumuz  balığı görünce dayanamayız. Balık çok faydalı bir yiyecek. Ama balığı  yerken de çoÄŸu zaman ufak tefek kılçıklar yutarız. Hastamız Azize  MerdoÄŸlu’nun birkaç yıl önce yediÄŸi balığın omurga kılçığı önce midesini  delmiÅŸ. Mide delinmesiyle ilgili enfeksiyon baÅŸlamış. Enfeksiyon  sonucunda karaciÄŸer ve mide arasında yapışıklıklar oluÅŸmuÅŸ. Kılçığın  yaptıkları bununla da bitmemiÅŸ. Mideyi delerek tahriÅŸ eden kılçık, gelip  karaciÄŸerin sol lobuna yerleÅŸmiÅŸ. Burada 7- 8 santimetrelik bir apse  oluÅŸturmuÅŸ. Son günlerde kuru öksürük ve ateÅŸ ÅŸikayeti ile hasta bize  müracaat etti. Yapılan tetkikler sonucunda hastamızda 5 santimetrelik  bir cismin varlığı tespit edildi. Ardından hemen operasyona aldık. Göbek  deliÄŸinden girerek laparoskopi yöntemiyle önce kılçığı aldık daha sonra  da apseyi boÅŸalttık. Yaptığımız operasyonu araÅŸtırdığımızda, Türkiye’de  daha önce yapılmadığını tespit ettik. Türkiye’de ilk defa bir balık  kılçığı, mideyi delerek karaciÄŸere yapışması nedeniyle laparoskopi  yöntemiyle çıkartıldı. Hastamızın saÄŸlık durumu çok iyi.”

 

DHA

http://www.haberturk.com/saglik/haber/747272-tip-tarihine-gececek-bir-olay

Bir yorum

  1. kılçığı karnımda hissettim…daraldım…o nasıl bi anlatımdır hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir