Pazar , 16 Haziran 2024
Son Dakika

Facebook’tan Otomatik Video Paylaşan Uygulamalara Yeni Düzenleme

Facebook’tan Otomatik Video Paylaşan Uygulamalara Yeni Düzenleme

Ülkemizde İzlesene, Siz.net, Zapkolik gibi video paylaşım sitelerine altın çağını yaşatan otomatik paylaşım özelliğine sosyal ağ tarafından yeni düzenlemeler geliyor. Yeni düzenleme ile birlikte uygulama sahipleri kullanıcılara, izledikleri videoları paylaşmama seçeneğini de sunmak zorunda kalacaklar.

Bunun yanında Facebook, uygulamalar için on saniye kuralı getiriyor. Makaleleri veya videoları on saniyeden az süre içinde izlerseniz/okursanız, o içerik profilinizde otomatik olarak paylaşılmayacak. On saniyeden kısa videolar için de kullanıcının tüm videoyu izlemesi gerekiyor.

Facebook otomatik paylaşım özelliğini sekiz ay önce uygulama geliştiricilere sunmuştu. Uygulamayı kullanmaya başladığınızda uygulama sahiplerine verdiğiniz izin neticesinde izlediğiniz videolar veya okuduğunuz makaleler otomatik olarak profilinizde paylaşılıyordu. Arkadaşlarınız da bu videoları izlemek için yine uygulamayı kullanmak ve dolayısıyla otomatik paylaşımı açmak zorunda kalıyorlardı. Türkiye’den ve dünyadan bir çok video paylaşım sitesi bu uygulama sayesinde Facebook’tan gelen trafiklerini katlarken, kullanıcıların tepkisi ile de karşı karşıya kaldılar. Genel tepki izlenen videoların yanında izlenmeyen videoların da paylaşıldığı yönünde idi.

Kullanıcıların bu konudaki şikayetlerinin dikkate alan Facebook, otomatik paylaşım için bir dizi kural getirdi. Otomatik paylaşımı kullanan uygulama geliştiricilerin kullanıcılara kullanım şartlarını daha net açıklaması ve uygulamaların spama sebebiyet vermemesi için harekete geçen Facebook tarafından açıklanan yeni düzenlemeyi bu linkten okuyabilirsiniz.

Bu konuda size tavsiyemiz, eğer Facebook’ta izlemek için tıkladığınız video açılmıyorsa ve sizi bir uygulama ekranına yönlendiriyorsa, uygulamayı kabul etmeden önce sizden istenen bilgileri ve kullanım haklarını dikkatlice okuyun.

Sosyalmedya.co

Bir yanıt yazın