Cumartesi , 18 Mayıs 2024

Almanya’da doktor hatalarının arttığı bildirildi

Federal Doktorlar Odası (Bundesaerztekammer) tarafından yapılan  açıklamada, geçen yıl 2287 hastaya yanlış tedavi uygulandığının ve 99’unun  hayatını kaybettiğinin tespit edildiği belirtildi.

Odaya 2011 yılında 11.107 şikayetin iletildiği, bunun da 2010 yılına göre  yüzde 0,8 oranında artış olduğu ifade edilen açıklamada, yanlış tedavi gören ve  bunun sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha fazla olduğunun tahmin  edildiği kaydedildi.
“Sağlık Girişimi” adlı derneğin başkanı Wolfram Arnim ise her yıl  yaklaşık 40 bin kişiye yanlış tedavi uygulandığını ve 17 bin kişinin bu hatalı  tedaviler sonucunda hayatını kaybettiğini savundu.
Mecklenburg-Vorpommern eyaleti Doktorlar Odası Başkanı Andreas Crusius ,  konuya ilişkin olarak “B.Z” gazetesine yaptığı açıklamada, yanlış tedavilerin,  doktorların işlerinin çok yoğun olmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle  itinalı şekilde tedavi yapılamadığını söyledi.
Doktorların tedavi sırasında çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden  Crusius, ancak tüm şartların uygun olması durumunda bile her zaman kusursuz  tedavi yapılabileceğinin düşünülmemesi gerektiğini kaydetti.

AA

Samanyolu

Bir yanıt yazın