Salı , 16 Nisan 2024

Tablet bilgisayar göz kurutuyor

Geniş ekranlı cep telefonlarının ve tablet bilgisayarların göz kuruluğuna neden olduğu ortaya çıktı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BÜE) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Uluslararası Gözyaşı Hastalıkları Derneği Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, tablet bilgisayar ile geniş ekranlı cep telefonları karşısında uzun süre geçirenlerin göz kırpmayı unutmasının gözlerde kuruluğa yol açtığını bildirdi.

Uğurbaş, bilgisayar karşısında fazla zaman geçirenlerde sıklıkla rastlanan göz kuruluğunun, teknolojik gelişmelere bağlı olarak yaygınlaşan tablet bilgisayar ile ekranı büyük telefon kullanıcılarını da tehdit ettiğini savunarak, “Genellikle gözümüzü ritmik olarak 10 saniyede bir kırparız. Ancak ekrana dikkatli şekilde baktığımızda bir süre sonra göz kırpmayı unutuyoruz. Bu da gözyaşını buharlaştırarak gözlerde kuruluk oluşmasına neden oluyor” dedi.

Uğurbaş, tablet bilgisayarların ekran üzerinde işlemlerin belirli oranlarda büyütülmesine imkan tanıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Özellikle gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle ince ve küçük yazıları okuyamayanlar için tablet bilgisayar büyük kolaylık getiriyor. Bu cihazların harflerin boyutlarını büyütmeye imkan tanıması hastalarımızın önemli sorununu çözdü. Geçmişte az görenler büyük monitörler ve farklı cihazlar yardımıyla evrak ya da gazetelerdeki yazıları büyütüp okuyordu. Şimdi ise tablet bilgisayarlarla zorlanmadan bu imkana kavuştular. ”

HaberTürk

AA

Bir yanıt yazın