Pazar , 21 Nisan 2024

Sezaryene yaptırım geliyor!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Dünya Sağlık Örgütü oranIN yüzde 15’i geçmemesi gerektiği söylüyorsa ve bir hastanede sezaryen oranı yüzde 70 oluyorsa bunun anlamı nedir?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sezaryene karşı olduğunu açıklarken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Balıkesir’de ”Gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak. Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız” dedi.

Sezaryenin basit tıbbi müdahale değil, annenin karnının yarıldığı bir ameliyat olduğunu vurgulayan Akdağ, “Sezaryen oranı herhangi bir hastanede yüzde 50, 60, 80 oluyorsa bunun anlamı nedir? Gereksiz sezaryen yapılıyor demektir. Buna bu ülkede müsamaha etmeyeceğiz. Sorumlularla ilgiliyaptırımlarımız olacak” dedi.

YAPTIRIMLARIMIZ OLACAK”
Balıkesir’de Asya Termal Otel’deki ”Sağlıkta Dönüşüm Programı Balıkesir İli Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması Toplantısı”na başkanlık eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’dan hekimlere ‘gereksiz sezaryen yapmayın’ uyarısı geldi. Başbakan Erdoğan’ın sezaryen konusunda halkı çok yerinde bir şekilde uyardığını belirten Bakan Akdağ, “Bütün Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sezaryen oranı çok yüksek. Biliyorsunuz Başbakanımız da sezaryen olayıyla ilgili halkımızı bence çok yerinde bir şekilde ve halkın farkındalığını artıracak bir şekilde uyardı. Bakanlık olarak 3 yıldır bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Hastanelerimizle, ebelerimizle, konuyla ilgili olan bütün doktorlarımızla çalışıyoruz. Vatandaşımızın şunu bilmesi lazım, sezaryen bir ameliyattır. Yalnızca gerekli olan durumlarda, tıbben endikasyonu olan durumlar dediğimiz anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlarda başvurulması gereken bir yöntemdir. Sezaryen, ‘Bensezaryen istiyorum’ diye asla yapılmaması gereken bir iştir. Bu hususta Balıkesir’de de bütün illerde olduğu gibi işin paydaşlarına gerekli bilgilendirmeyi yaptık, tabiri caizse uyarılarımızı da yaptık. Şunu açıkça ifade ediyorum, gereksiz, ihtiyaç olmadığı halde sezaryen oranı çok yüksek olan uzman hekimleri o husustaki doğum tecrübesi eksikliklerini tamamlamak üzere eğitime alacağız. Bunun ilk uygulamasına haziran ayında başlıyoruz. Ayrıca gereksiz yere sezaryen oranlarını çok yükseltmiş olan hastanelerle ilgili, özel hastanelerle ilgili yaptırımlarımız olacak. Bunu da önümüzdeki aylardan itibaren bütün Türkiye’de yaşayacağız. Bütün paydaşlara bunları anlatıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlara da kendisine sezaryen teklif edilse bile bunun gerekçesini sorgulaması gerektiğini belirten Akdağ, şunları söyledi:

“Bilgilendirilmiş rıza formlarını dikkatle okumalıdır. O formlarda görecektir, sezaryen çok da masum bir tıbbi işlem değildir. Sezaryen bir ameliyattır, sonuçta hamile bir kadının, annenin karnının yarılması, daha sonra rahminin yarılması ve bebeğin oradan çıkarılmasıdır. Bunun tabii bir yol olmadığı açıktır. Tekrar ifade ediyorum, ihtiyaç varsa gerçek anlamda ihtiyaç varsa, annenin, bebeğin sağlığı riske giriyorsa elbette sezaryen yapılacaktır. Ama bu oranların 100 doğumda 10, 15 hamileyi geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildiriliyor. Bilimsel olarak da bunlar biliniyor. Sezaryen oranı herhangi bir hastanede yüzde 50, 60, 80 oluyorsa bunun anlamı nedir? Gereksiz sezaryen yapılıyor demektir. Buna bu ülkede müsamaha etmeyeceğiz. Sorumlularla ilgili yaptırımlarımız olacak. Vatandaşımızı tekrar bilgilendirmiş oluyorum, vatandaşımız bu talebi asla kendisi yapmamalıdır.”

“SAĞLIK ÇALIŞANINA UZANAN ELİ BÜKERİZ”
Toplantıda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddete de dikkat çeken Bakan Akdağ, “Vatandaşın başımızın üzerinde yeri var, ancak her kim sağlık çalışanına el uzatırsa onun bileğini de bükmeye kararlıyız” dedi.

AHT

Bir yanıt yazın