Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Dünyada ilk olarak TIP FAKÃœLTESÄ° TEMEL BÄ°LÄ°MLERe uzaktan eÄŸitim Türkiye’de

Dünyada ilk olarak TIP FAKÃœLTESÄ° TEMEL BÄ°LÄ°MLERe uzaktan eÄŸitim Türkiye’de

Dünyada ilk olarak uygulanacak projeyle Türkiye’de Temel tıp eÄŸitimi kapsamında öğretilen bilgiler uzaktan eÄŸitimle verilecek. 2012-2013 eÄŸitim öğretim döneminde uygulamaya geçek projede dersler eylül ayında verilmeye baÅŸlanacak

Temel tıp eÄŸitimi kapsamında öğretilen bilgiler Türkiye’de ilk kez uzaktan eÄŸitimle verilecek. Ä°nternet başına geçecek olan tıp fakültesi öğrencisi temel tıp alınanındaki mesleki uygulamaları bilgisayar başında öğrenecek. EÄŸitimler 15 Eylül’de baÅŸlayacak. Ä°lk etapta 10 bin öğrencinin yararlanacağı eÄŸitimin 83 tıp fakültesindeki 40 bin tıp öğrencisine ulaÅŸtırılası amaçlanıyor.
Akdeniz Ãœniversitesi (AÃœ) Tıp Fakültesi ile Uzaktan EÄŸitim Merkezi (AKUZEM) tarafından ortaklaÅŸa hazırlanan ‘Mezuniyet Öncesi Tıp EÄŸitiminde Beceri EÄŸitimine Yönelik E-Öğrenme Uygulaması’ adlı projesinin tanıtımı senato odasında yapıldı. Akdeniz’in yanı sıra; Hacettepe, Ege, Gazi, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Dokuz Eylül, Erciyes, Erciyes ve Meram üniversitelerinin de destek verdiÄŸi projede ders içerikleri 13 öğretim üyesi tarafından hazırlandı. Öğrenciler videolarla anlatılacak dersler kapsamında; tansiyon ölçme, elektrokardiyografi çekme, sonda takma gibi 20 ayrı temel tıp becerisini öğrenecek.

EĞİTİMLER EYLÜLDE BAŞLIYOR

2012-2013 eÄŸitim öğretim döneminde uygulamaya geçek projede dersler eylül ayında verilmeye baÅŸlanacak. Projeden ilkin katkı veren üniversitelerden 10 bin öğrenci yararlanacak. Haziran ayında proje dışındaki tüm tıp fakültelerine tanıtım yapılacak. Hedef Türkiye’deki 40 bin tıp fakültesi öğrencisinin tamamına ulaÅŸmak. Ä°ki yıl pilot olarak uygulanacak proje ücretsiz olacak. Öğrenciler sisteme isim ve kimlik numarasıyla kaydedilecek. Kayıtlı her öğrenciye kullanıcı adı ve ÅŸifre verilecek. Sistem ‘www.onlinetipegitim.org’ veya ‘www.onlinetipegitimi.com’ internet siteleri üzerinden eÄŸitim verecek.

DÃœNYADA DA Ä°LK

Projenin başındaki isimlerden AÃœ Tıp Fakültesi Temel Tıp EÄŸitimi ABD BaÅŸkanı Doç. Dr. Erol Gürpınar, “Dünyada tüm ülkeye yapılan böyle bir uygulama yok. Türkiye’de de yok. Öğrenciler 15 Eylül’den itibaren 7 gün 24 saat sistemi kullanabilecek. 10 fakültede rehberler standart hale getirildi. Web sayfası oluÅŸturuldu. Çekimler 4 ay sürdü. Haziran ayında 82 fakültenin tümüne broşür göndereceÄŸiz.” ÅŸeklinde konuÅŸtu. Türkiye’de temel tıp eÄŸitiminin fakültelerin tercihine göre ilk üç yıldan birinde verildiÄŸini anlatan Gürpınar, sistemin mezuniyet sonrasına da açık olacağı bilgisini verdi. Gürpınar, temel tıp alanındaki 50 becerinin 2 yılsonunda sisteme yerleÅŸtirilmiÅŸ olacağını da sözlerine ekledi. Projede yer alacak öğeler ÅŸunlar olacak: EÄŸitim rehberi, görsel içerik, e-kütüphane, kendi kendini deÄŸerlendirme, uzmanına sor, forum, anket.

EĞİTİMLER ÜCRETSİZ

AÃœ Rektörü Prof. Dr. Ä°srafil Kurtcephe, saÄŸlık alanında Türkiye’de ilk olacak bir uygulamayı daha hayata geçireceklerini söyledi. Türkiye’de 83 tıp fakültesinde 40 bin civarında öğrencinin eÄŸitim aldığını anlatan Kurtcephe, “Bizler ilk etapta teorik eÄŸitim alan bu öğrencilere pratik eÄŸitimi uzaktan eÄŸitim vasıtalarını kullanarak iletecek bu projeyi uygulama safhasına getirdik. Bu proje Akdeniz Ãœniversitesi Temel Tıp EÄŸitimi ABD öncülüğünde bizimle ortak çalışan farklı üniversitelerden 13 öğretim üyesinin katkısıyla ortaya çıktı. AÃœ’nün uzaktan eÄŸitimle ilgili güçlü bir alt yapısı var. Bu alt yapı, projeyi uygulamada büyük kolaylıklar saÄŸladı.” diye konuÅŸtu. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Dinç de, “Sisteme giren öğrenciler teorik bilgilere ulaÅŸacak. Mesleki beceri olan kan alma, sonda yerleÅŸtirme, açık yara dikme gibi becerilerin nasıl yapıldığını izleyerek öğrenecek.” dedi.

AKUZEM Müdürü Prof. Dr. Cengin Sayın, mesleksel becerilerin uzaktan sunulacağı bir e-öğrenme projesi olan çalışmanın tüm finansmanını AÃœ’nün saÄŸladığı, web tasarımı, yazılım ve donanımın kendileri tarafından karşılandığını anlatarak, ÅŸuan sistemden 10 tıp fakültesinin öğrencilerinin faydalanacağını kaydetti. Sayın, iki yıl boyunca pilot olarak ücretsiz uygulanacak projeyle öğrencilerin bir dönemde 10 olmak üzere yıl içinde 20 dersten ücretsiz yararlanacağını ifade etti.

CHA

HaberTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.