Perşembe , 27 Şubat 2020
Anasayfa » Doktor haber » Çift kol nakli umudunu kaybetmedi

Çift kol nakli umudunu kaybetmedi

Hacettepe Ãœniversitesi Tıp Fakültesi’nde çift kol ve çift bacak nakli yapıldıktan sonra hayatını kaybeden Åževket Çavdar’ın ameliyatı sırasında yedekte bekletilen Osman Kanbur, iki kol nakli için bekleyiÅŸini sürdürüyor.

Görele ilçesinde televizyon tamirhanesinde çalışan 60 yaşındaki Kanbur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1974’te amcasının evine takmak için balkondan içeri aldığı korniÅŸin yakınından geçen yüksek gerilim hattına dokunması sonucu elektrik akımına kapıldığını söyledi.

Kanbur, ”Yüksek gerilim hattı korniÅŸi çekti ve elektrik akımına kapıldım. Her iki kolum da Hacettepe Ãœniversitesi’nde dirsek altından alındı. Kazadan altı ay sonra protez kol taktırdım” dedi.

-Protez kolla televizyon tamir ediyor- 
Protez koluyla 27 yıldır televizyon tamirciliÄŸi yaptığını vurgulayan Kanbur, ”Ellerimi kaybettiÄŸimde mekanik protez kol takıldı. 2006’dan sonra biyonik kol kullanmaya baÅŸladım. Ä°ÅŸimi yapma konusunda hiçbir ÅŸikayetim yok. Kollarımı gayet rahat kullanabiliyor ve çalışabiliyorum. Çevredekiler artık bu halime alıştı ancak ilk kez görenler biraz ÅŸaşırıyor” diye konuÅŸtu.

Kanbur, uzun yıllardır kol nakli için beklediÄŸini ifade etti. Bir süre önce Hacettepe Ãœniversitesi Tıp Fakültesi’nden beklediÄŸi haberin geldiÄŸini anlatan Kanbur, şöyle devam etti:

”Beni Hacettepe’den çağırdılar. Gece uçak bulabilseydim gidecektim ancak sabah erken vakitte uçak buldum. Hacettepe’de irtibat kurduÄŸum doktor bana ‘bir ÅŸey yedin mi’ diye sordu. Hiçbir ÅŸey yememiÅŸ ve içmemiÅŸtim. Sonrasında servise çıkmam istendi. Hacettepe’deki çift kol ve çift bacak nakli operasyonu yapılırken orada bekledim. EÄŸer ameliyat esnasında Åževket Çavdar’da bir sorun çıksaydı kolların takılacağı ilk sıradaki hasta bendim. Nakil öncesi komisyonda riskler anlatıldı. Vücudun kolları reddetmesi halinde eski halime döneceÄŸimi anlattılar. Korku hissetmedim. Çağırsalar yine giderim. Nakil konusunda sıradayım, uygun doku bulunduÄŸunda kol naklim gerçekleÅŸecek.”

Osman Kanbur, gerçek kollara sahip olmak istemenin son derece doÄŸal bir durum olduÄŸuna dikkati çekerek, ”Hacettepe’de komisyonda bana televizyon tamir edebildiÄŸimi söyleyerek, kolları takmalarına gerek olup olmadığını sordular. Ben de kendilerini benim yerime koymalarını istedim.”

Ä°hlas Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir