Perşembe , 26 Mayıs 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » SaÄŸlıkçıya avukat desteÄŸi

Sağlıkçıya avukat desteği

“Kamuda ilk defa, saÄŸlık çalışanını doÄŸrudan SaÄŸlık Bakanlığı avukatlarının savunacağına dair kanun maddesi yaptık”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamuda ilk defa, herhangi bir sağlık çalışanının, mahkeme gerektiren bir saldırıya maruz kalması halinde, o sağlık çalışanının doğrudan Sağlık Bakanlığı avukatlarının savunacağına dair kanun maddesi yaptıklarını söyledi.

AkdaÄŸ, Konya BüyükÅŸehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde saÄŸlık çalışanlarıyla düzenlenen toplantıda, Konyalıların kendisinde bir hatırası olduÄŸunu belirterek, cebinden bir kağıt parçası çıkardı.
Türkiye’nin birçok yerinde bu kağıt parçasını gösterdiÄŸini, bir kere de Konya’da göstermek istediÄŸini ifade eden AkdaÄŸ, 2005’teki Konya ziyaretinde Numune Hastanesi önünde bir ÅŸeker hastasının önüne gelerek, bir takım evrakları hazırlamak için üç gün uÄŸraÅŸtığını söylediÄŸini anımsattı.
Bunun bir örnek olduÄŸunu aktaran AkdaÄŸ, ”Biz zihniyeti deÄŸiÅŸtirmeye çalıştık. Bu deÄŸiÅŸimde bazen bizi yoran taraflar oldu. Sizi de bizi de yoran taraflar oldu” dedi.
Avrupa ile kıyaslandığında, Türkiye’de Avrupa’ya göre hemÅŸire, fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, doktor ve diÄŸer mesleklerdeki sayıların çok eksik olduÄŸunu vurgulayan AkdaÄŸ, Avrupa’da her 100 bin kiÅŸiye 350 doktor düşerken, Türkiye’de her 100 bin kiÅŸiye 160 doktor düştüğünü hatırlattı.
SaÄŸlık çalışanlarına hitaben, ”Mümkün olduÄŸu kadar sizin hukukunuzu korumaya gayret ettik” diyen AkdaÄŸ, ÅŸunları kaydetti:
”Bundan sonra da bu hukuku korumak için azami gayreti göstereceÄŸiz. Gerek kazançlarınız açısından gerek diÄŸer ÅŸartlar açısından gerek zaman zaman karşılaÅŸtığınız psikolojik ya da fiziksel ÅŸiddeti önlemek açısından her türlü gayeti göstereceÄŸiz. En son yaptığımız kanun da saÄŸlık çalışanlarını korumak üzere… Kamuda ilk defa, herhangi bir saÄŸlık çalışanı, mahkeme gerektiren bir saldırıya maruz kalmışsa o saÄŸlık çalışanını doÄŸrudan SaÄŸlık Bakanlığı avukatlarının savunacağına dair kanun maddesi yaptık. Siz profesyonelsiniz, karşınızdaki insanlar profesyonel deÄŸil. YaÅŸadığı sıkıntı nedeniyle ruhsal durumu pek iyi olmayabilir. En son muhatap bulduÄŸu yerde tepkisini ortaya koymuÅŸ olabilir.”
Bu tepkilerin ÅŸiddete varmasına asla müsamaha göstermediklerini vurgulayan AkdaÄŸ, ”Halkın büyük çoÄŸunluÄŸu yapılan hizmetlere tamamen bir vefa duygusuyla dua ederek ‘Allah razı olsun’ diyerek karşılık veriyor. Dolayısıyla biz bu kırılganlığı, ÅŸefkat ihtiyacını en iyi anlayabilecek insanlarız. SaÄŸlık çalışanları olarak kendi hastamız olduÄŸunda bunu daha iyi anlıyoruz. Biz saÄŸlık ailesiyle toplum arasında bir sevgi iliÅŸkisi olsun istiyoruz” diye konuÅŸtu.

AA

 

Habertürk-sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.