Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Obezlere özel ambulans

Obezlere özel ambulans

112 acil hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi için ambulans filosu genişletiliyor

SaÄŸlık Bakanlığı’nca 112 acil hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında büyükÅŸehirlerde 350 kiloya kadar hasta taşıyan obez ambulanslarının sayısı artırılacak, kazaların önüne geçmek için de ambulans ÅŸoförlerine özel simülasyon eÄŸitimi verilecek.
SaÄŸlık Bakanlığı Acil SaÄŸlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali CoÅŸkun, Etlik Ä°htisas Hastanesi’ndeki heliport hangarında düzenlediÄŸi basın toplantısında, 112 acil saÄŸlık hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
112 istasyon sayısının bin 627’ye, ambulans sayısının ise 2 bin 796’ya çıktığını ifade eden CoÅŸkun, ambulansların tüm donanımının Avrupa standartlarında olduÄŸunu vurguladı.
Bir vakaya ortalama 10 dakikada ulaÅŸtıklarını, bu süreyi daha da kısaltmak için gayretlerinin sürdüğünü bildiren CoÅŸkun’un verdiÄŸi bilgiye göre, SaÄŸlık Bakanlığı’nın ambulans filosu ÅŸu araçlardan oluÅŸuyor:
-Kara ambulansları: Kar paletli ambulans (224), çoklu hasta ambulansı (35), snow track (20), motosiklet (52), UMKE aracı (105) -Deniz ambulansı: 4 -Hava ambulansları: Ambulans uçak 4, ambulans helikopter 19
KARÅžILAYICILARA EĞİTÄ°M 112 acil aramalarında karşılayıcıların eÄŸitiminin öneminin BBP eski Genel BaÅŸkanı Muhsin YazıcıoÄŸlu’nun da hayatını kaybettiÄŸi helikopter kazasıyla daha iyi ortaya çıktığını hatırlatan CoÅŸkun, bugüne kadar bin 940 çaÄŸrı karşılayıcı personele eÄŸitim verildiÄŸini söyledi.
Özellikle kış ÅŸartlarının yoÄŸun geçtiÄŸi DoÄŸu ve GüneydoÄŸu’da kar paletli ambulanslarla ”snow track” adı verilen araçların kullanıldığını belirten CoÅŸkun, Ekim 2011-Mart 2012 döneminde kar paletli ambulanslarla 2 bin 172 hasta taşındığını, snow track araçları ile de 285 vakaya ulaşıldığını bildirdi.
Basında sıkça rastlanan,  doğum yapmak üzere olan gebelerin kötü hava koşullarında hastaneye ulaştırılması konusuna da değinen Coşkun, söz konusu dönemde snow track araçlarıyla 61, kar paletli ambulans ile de 344 kadın doğum vakası taşındığını, bunların tüm vakalar içinde en yüksek sayı olduğunu belirtti.
Bu bölgelerde yaÅŸayan, doÄŸumu yaklaÅŸan anne adaylarının hastanelerde kontrol altına alındığı ”misafir anne” uygulamasına raÄŸmen, bu daveti kabul edenlerin oranının ancak yüzde 25 olduÄŸuna dikkati çeken CoÅŸkun, bakanlık olarak bu anne adaylarının zamanında saÄŸlık kurumuna ulaÅŸtırmakla görevli olduklarını belirtti.
Hava ambulans sistemiyle verilen hizmetlere de değinen Coşkun, bugüne kadar ambulans helikopterlerle 11 bin 120 hasta taşındığını, 77 organ nakli hizmeti verildiğini, ambulans uçaklarla ise 2 bin 406 hasta nakledildiğini söyledi.
OBEZ AMBULANSLARI Daha sonra soruları yanıtlayan Coşkun, 150-350 kilo arasında hasta taşınan obez ambulansları ile ilgili bilgiler verdi.
Türkiye’de obezitenin giderek yaygınlaÅŸtığını, bu ambulanslara daha çok ihtiyaç duyulmasının beklendiÄŸini ifade eden CoÅŸkun, ”Normal ambulanslarda hasta, ekip tarafından araca yerleÅŸtirilebiliyor ama obezlerde bu imkan olmadığı için çelik halatlarla içeriye alınıyor. Bu ambulanslar özellikle büyük ÅŸehirlerde yaygınlaÅŸtırılacak” diye konuÅŸtu.
Organ nakillerinde hava ambulans sisteminin rolüyle ilgili bir soru üzerine de CoÅŸkun, ”Son zamanlarda gündeme gelen yüz ve kol nakillerinde hava ambulans sistemimiz etkin rol aldı. Mutfaktaki ekibin rolünü de unutmamak lazım” dedi.
Coşkun, hava ambulanslarının daha çok organ ve dokuların vericiden alınıp alıcıya ulaştırılmasında ve organ nakli ekibinin taşınmasında kullanıldığını belirtti.
Bir başka soru üzerine, birden fazla sedye bulunan ambulanslarla ilgili de bilgi veren Coşkun, Van depremi sırasında çok sayıda hastanın taşındığı bu ambulansların daha çok savaş ve afet zamanlarında kullanıldığını bildirdi.
AMBULANS ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM Son zamanlarda basına da yansıyan ölümlü ambulans kazalarına karşı alınacak önlemlerin sorulması üzerine ise Coşkun, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile araçların donanımı konusunda denetim kontrol mekanizması geliştirdiklerini, ambulans şoförlerine de güvenli sürüş için özel simülasyon eğitimi verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
Bunun için simülasyon merkezleri kurulduğunu belirten Coşkun, bu eğitimlerde yağmurlu ve karlı havalarda güvenli sürüş tekniği konusunda bilgiler verileceğini kaydetti.

AA

HaberTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.