Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Ä°stenmeyen tüyleriniz yerine saÄŸlığınız gitmesin!

İstenmeyen tüyleriniz yerine sağlığınız gitmesin!

Ä°stenmeyen tüylerden lazer epilasyonla sonsuza dek kurtulmak isteyenlerden misiniz? Öyleyse Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın’ın yazdıklarını okumadan karar vermeyin!

“Lazer epilasyonda hedef doku,  kıl köklerindeki pigment hücreleridir. Pigment hücrelerin büyümesini saÄŸlayan kök hücreler kıl köklerinde ve kıl gövdesinin orta kısımlarında ”bulb” denilen bölgede bulunmaktadır. Kıl büyümesi; aktif büyüme (anagen),  dökülme (katagen) ve dinlenme (telogen ) olmak üzere üç evrede gerçekleÅŸmektedir. Bu evrelerin uzunluÄŸu her bölgede deÄŸiÅŸiktir. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralıkları uygulanan bölgeye göre deÄŸiÅŸiklik göstermektedir.”

Lazer epilasyon uygulamalarının aktif büyüme evresi denilen anagen dönemin baÅŸlarında yapılması gerektiÄŸinin altını çizen Dr. Akın, “Lazer epilasyonu sadece sert ve koyu tüylerde etkilidir. Açık renk ve cansız tüylerde etkili olmaz. Dinlenme dediÄŸimiz telogen dönemde de kıl köklerinde pigment hücresi bulunmaz” dedi, Kılların çoÄŸalması ve büyümesinde androjen hormonları etkili oluyor. Androjenler erkeklerde testislerden, kadınlarda yumurtalık ve böbreküstü bezinden salınıyor.

Ergenlikte aktif hormonal uyarı nedeniyle oluşan tüylenme ergenlik çağındaki çocuklar ve aileleri için problem haline gelebiliyor. Ergenlik döneminin devam ettiği 12-16 (veya 18) yaşlarda hormonal üretim ve kıl köklerinin bu hormonlara duyarlılığı ise fazla oluyor. Bu yaşlarda uygulanacak lazer epilasyon, kılların dökülmesinde çok etkili olmamakla birlikte yanıt da geç alınıyor.

16 yaÅŸ ve altına lazer epilasyon çok önermediklerini belirten Dr. Akın, “EÄŸer yumurtalık kistleri veya diÄŸer tüylenmeyi arttıran bir durum varsa ve lazer epilasyon uygulanması mutlaka gerekliyse, seans aralıklarının normal lazer seans aralıklarından daha uzun tutulmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tüylenme nedenine yönelik hormon tahlillerinin lazer epilasyon iÅŸlemine baÅŸlanmadan önce mutlaka yapılması gereklidir” dedi.

ElmaElma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.