Cumartesi , 18 Mayıs 2024

İmplantlara hacker uyarısı

İmplantlara hacker uyarısı

İnternet korsanlarının, tıbbi implantlara erişim sağlayıp hastaların sağlığını tehlikeye atabileceği hatta ölümlerine neden olabileceği öne sürüldü.

Güncelleme:11 Nisan 2012 09:45

Bu iddia her ne kadar modern bir korku filminden alınma bir komplo gibi görünse de güvenlik uzmanları, böyle bir senaryonun gerçekleşmesinin aslında gayet mümkün olduğunu belirtti.

Bir siber güvenlik uzmanının bildirdiğine göre, hackerlar için, insan bedeninin içinde bulunan elektronik aygıtların uzaktan kumanda sisteminin ele geçirilmesi oldukça kolay. Çünkü bu sistemlerin güncellenmesi, tamamen korumasız kablosuz ağlarla sağlanıyor.

Ağa ulaşan sanal suçlunun, aygıtı kapatmak ya da hastaya aşırı doz ilaç enjekte edilmesi komutu vermek gibi ölümle sonuçlanabilecek işlemler yapabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, şimdiye dek böyle bir saldırıyla karşılaşmadıklarını, ancak implant mekanizmalarının korunması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

ŞEKER KOMASINA SOKMAK İÇİN KÜÇÜK BİR ANTEN YETERLİ

Güvenlik yazılımları şirketi McAfee’nin analistlerinden, eski hacker Barnaby Jack, insan bedenine gerekli zamanlarda insülin salan bir pompayı iki hafta içinde ele geçirebileceğini ve bunun için sadece küçük bir anten kullanmanın yeterli olduğunu belirtti.

Jack, hastaya tehlike durumunda sinyal veren sistemi de etkisiz hale getirebileceğinin altını çizdi.

GÜVENLİĞİ ŞAŞIRTICI DERECEDE ZAYIF

Tıbbi malzeme üreten firmalar için sorun, beden içinde kullanılan cihazların güncellenmesinin ve bunlardan akan bilginin sadece bilgisayara benzer aygıtlar tarafından alınabiliyor olması. Uzmanlar, bu aygıtların güvenlik sistemlerinin şaşırtıcı derecede zayıf olduğunun altını çiziyor.

Massachusetts Üniversitesi’nde, 2008 yılında, kalp pillerinin bir hacker tarafından sıfırlanabileceğinin ortaya çıkmasından beri, güvenliği artırmak için çalışmalar yapılıyor.

Geçen yıl Ağustos ayında Profesör Kevin Fu, sanal müdahaleleri engelleyebilecek giyilebilir bir kalkan ürettiklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın