Perşembe , 20 Haziran 2024
Son Dakika

Azmin zaferi buna denir!

Enkazdan çıkarıldı, mühendis olunca cep’ten kurtarma sistemi geliştirdi

5 yaşındayken Erzincan depremini yaşayan Avea Labs Uzman Yardımcısı Burak Aykut Sungur,  enkaz altında kalan depremzedeler için ‘Orada Kimse Var  mı?’ programını geliştirdi. Zor durumdaki kişinin cep telefonunun acil sinyal  göndermesine imkân tanıyan sistem,  ücretsiz olarak indirilebiliyor.
Deprem,  sel gibi doğal felaketlerin sıklıkla yaşandığı Türkiye’de, arama kurtarma  ekiplerinin en büyük yardımcısı teknoloji. Ekim 2011’de Van’da meydana gelen  depremde bir vatandaş, cebinden attığı mesajla yeri belirlenmiş ve  kurtarılmıştı. Buradan yola çıkan iletişim operatörü Avea, depremzedeler için  yeni bir uygulama geliştirdi. 5 yaşındayken Erzincan depremini yaşayan ve deprem  korkusu olan Burak Aykut Sungur’un ‘enkaz altında kalan depremzedelerin cebinin  acil sinyali gönderme’ fikri, Avea kuluçka merkezinde ürüne  dönüştü.
ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI  HIZLANACAK
Android işletim sistemli telefonlara, Google Play’den  ücretsiz olarak indirilebilen “Orada Kimse Var mı?” mobil  uygulaması Google Play’deki adı ile Earthquaken; yıkıcı bir deprem sonrasında,  ekiplerin, enkaz altında kalanlara en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayarak,  arama-kurtarma çalışmalarını hızlandıracak. Deprem sonrası kullanıcısının  hayatını kurtarmaya odaklı uygulama, sadece Türkiye’de değil dünyada  kullanılabilecek. “Orada Kimse Var mı?” uygulamasının, Avea’nın  geçen yıl mobil uygulama ekosistemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği  “Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor“da 3. olduğunu söyleyen Avea  Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, proje sahibi  üniversite öğrencisi Burak Aykut Sungur’un şu an kendi Ar-Ge Merkezi’nde  çalıştığı bilgisini verdi.
Şahin, Van depreminin bir kez daha deprem  sonrası yaşanan en büyük sıkıntının, enkaz altındaki kişilere yeterince hızlı bir şekilde ulaşılamamasını gösterdiğini söylerken, “Kurtarma ekipleri  zamanla yarışırken, 1 dakika bile bazen hayati önem taşıyor; hayatlar kazanılıp  hayatlar kaybedilebiliyor. Avea olarak, ‘Orada Kimse Var mı?’ mobil uygulamasını bu noktada çok önemsedik. Söz konusu projeyi, ülkemize borcumuz olarak gördük.  Projenin uygulama haline getirilebilmesi için çalışırken, en büyük  motivasyonumuz kurtarılmasına destek olacağımız hayatları düşünmek oldu.  Türkiye’nin deprem sonrası yaşanan acılarının bir nebze de olsa önüne geçebilmek  en büyük dileğimiz.” dedi.
CEP TELEFONU, ALARMA  DÖNÜŞÜYOR
Şimdilik sadece Android tabanlı telefonlara indirilen  uygulama, ABD merkezli bir enstitüsünün deprem bilgilendirme altyapısını kullanıyor.
Operatörden bağımsız çalışan uygulama, bulunduğunuz bölgede  belli şiddetin üzerinde deprem olduğunda cebinize ‘İyi  misiniz?‘ mesajını gönderiyor. Eğer cevap verirseniz uygulama pasif  kalıyor.
Mesaja dönüş yapmadığınızda ise uygulama aktif hale geliyor ve  önceden belirlediğiniz bir numaraya koordinatlarınızı SMS olarak gönderiyor. İleriki safhada bu bilgileri uygulama ile entegre ettiğiniz Twitter, Facebook  gibi sosyal medyada da paylaşıyor.
Alınan ilk önlem ise alarmın sürekli  çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15’er dakikalık aralar ile 1 dakika  çalıyor.
Ayrıca baştan tercih edilmesi durumunda, enerjisini alarm  modunda kullanmak üzere diğer fonksiyonlarını “Uçak Modu“na  geçiriyor. Böylece bataryanın maksimum verimle kullanılmasını garanti altına  alıyor.
Tüm bunların yanı sıra uygulama; deprem anında ve sonrasında  yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da içeriyor.

Kaynak :  internethaber

Bir yanıt yazın