Perşembe , 1 Ekim 2020
Anasayfa » Sağlık HABER » Organ naklinde Türkiye umut oldu

Organ naklinde Türkiye umut oldu

ABD’li avukat Andrew M. Schauer, doktorlarının yönlendirmesiyle karaciÄŸer nakli ameliyatı için Türkiye’yi seçti.

Profesör aÄŸabeyi James J. Schauer’den karaciÄŸerinin yüzde 60’ını alan Schauer, Türkiye’ye övgüler yaÄŸdırdı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; ABD’li iÅŸadamı Donald Trump’ın televizyon ÅŸovu Apprentice’e hukuk hizmeti veren Andrew M. Schauer’e 2.5 yıl önce böbrek kanseri tanısı kondu.

 

KARACİĞERİ 2 KAT BÜYÜDÜ

Kanserli böbreği alındı. Yaklaşık bir yıl önce bu kez karaciğerinde kanser saptandı. Uygulanan ilaç tedavisine iyi yanıt verdi. Ancak bir süre sonra ilaç etkisini kaybetti ve tümör tekrar büyümeye başladı. Tümör karaciğerini istila etmişti. Normalde 1-1.2 kilo olan karaciğeri, yaklaşık 4.5 kilo olmuştu.

KaraciÄŸer yetmezliÄŸi nedeniyle sürekli zayıfladı, adaleleri eridi, büyük aÄŸrılar çekmeye baÅŸladı. ABD’li doktorlara göre tedavide tek seçeneÄŸi kalmıştı, karaciÄŸer nakli olmak. Kadavra sırasına girdi ama en alt sıralardaydı. Zamanla yarışırken, kadavradan nakilde ona sıra gelmesi neredeyse imkansızdı.

ABD’LÄ° DOKTORLAR DENEYÄ°MSÄ°Z

Çevre mühendisi profesörü olan aÄŸabeyi James J. Schauer (48), tek kardeÅŸiyle karaciÄŸerini paylaÅŸmaya gönüllüydü. Ama ABD’li doktorlar, “Yeterli deneyimimiz yok” deyince araÅŸtırmaya baÅŸladılar.

Memorial Hastanesi’nden Prof. Dr. Münci KalayoÄŸlu’nun adına ulaÅŸtılar ve iletiÅŸime geçtiler. Prof. Dr. KalayoÄŸlu, bütün riskleri anlattı. KalayoÄŸlu, “Garanti veremeyiz ama ameliyat olmak tek ÅŸansınız” dedi. KardeÅŸler kabul edince, önce aÄŸabey geldi ve tetkikleri yapıldı.

Sonra Schauer, eÅŸi Susan ve kızı Soren ile geldi. AÄŸabeyden alınan karaciÄŸer, baÅŸarıyla nakledildi. Sadece iki ay ömrü kalan ABD’linin ömrüne ömür kattılar. Hastaneden taburcu olan Schauer, birkaç gününü de Ä°stanbul’u gezmeye ayırdı.

Schauer, “Türkiye’yi seçmeden önce baÅŸka alternatifleri de deÄŸerlendirdik. Buradaki saÄŸlık hizmetinden, doktor ve hemÅŸirelerden son derece memnunum. Hasta odaklı bir hizmet aldık. ABD’de de daha iyisi verilmiyor” dedi.

James J. Schauer: Biz 3 erkek kardeştik. Büyük ağabeyimizi kalp krizi nedeniyle 3 yıl önce kaybettik. Onun ölümünden sonra kardeşimle daha da yakınlaştık. Karaciğerimi vermeyi ben teklif ettim. Kendimi çok iyi hissediyorum. O iyileşecek ve birlikte güzel günlerimize geri döneceğiz.

KALAYOĞLU: DÜNYA TERSİNE DÖNDÜ

SaÄŸlık hizmeti için artık yurtdışına gitmeye gerek olmadığını söyleyenProf. Dr. Münci KalayoÄŸlu, “Avrupa’da en çok nakil yapan ilk üç merkez arasındayız. Geçen yıl 140, bu yıl ilk iki ay 28 ameliyat yaptık. Dünya tersine döndü, ABD’den bize ameliyat için geldiler. Bir ABD’li cerrahı eÄŸittik, Washington DC’ye gönderdik. Nisan ayında Wisconsin Ãœniversitesi’nden bir cerrah gelecek ve eÄŸitim alacak. SaÄŸlık hizmeti için artık yurtdışına gitmeye gerek yok” dedi.

 EnSonHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir