Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Diş Hekimliği Haberleri » DiÅŸten de kök hücre elde edildi !

Dişten de kök hücre elde edildi !

Prof. Dr. Yalçın, kordon kanı gibi dişten elde edilen kök hücrenin de gelecekte bazı hastalıkların tedavisinde umut olabileceğini bildirdi.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Yalçın, yaptığı açıklamada, kordon kanından elde edilen kök hücreler gibi çürük olmayan süt dişi ve yirmi yaş dişlerinden de kök hücre elde edilebildiğini belirtti.
DiÅŸten kök hücrenin, göbek kordon bağı ile aynı mantıkla üretildiÄŸini ifade eden Yalçın, ”Ä°kisinin kaynak hücreleri farklı. Dolayısıyla ikisi de farklı amaçlar için kullanılacak. DiÅŸten elde edilen kök hücrede ÅŸu anda pratikte bir yararı yok ama teknoloji geliÅŸtiÄŸi zaman kök hücreden organ ve deri oluÅŸturulabilecek” dedi.
Prof. Dr. Yalçın, kök hücre tedavisinin şu anda tam oturmadığını ama 10-20 sene sonra tıbbın kullanımında olacağını vurgulayarak, dişten alınan kök hücrelerin de gelecekte başta dişsizlik olmak üzere kanser ve organ kaybı gibi birçok hastalığın tedavisinde umut olacağını söyledi.
Yalçın, ”Hücrenin çıkarılması, yurt dışına yollanması ayrı ücretlere tabi. DiÅŸten kök hücre analizinin ücreti 1250 dolar, her yıl da 150 dolar aidat ödeniyor” dedi.

HaberTürk

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.