Cumartesi , 18 Mayıs 2024

“Acil” Müdahale

Bakan Akdağ, acil servislerde, masrafların karşılanması için taahhütname imzalatıldığı iddialarına açıklık getirdi

 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘3. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi’nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akdağ, özel hastanelerin acillerinde masrafların karşılanması için taahhütname imzalatıldığı iddiasının da sorulması üzerine şöyle konuştu:

“HEMEN TALİMAT VERDİM”
”Haberleri görünce arkadaşlarıma talimat verdim. SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği ile alakalı olarak, muhtemelen böyle bir takım girişimler var. Hükümet olarak şu hususta kararlıyız; Başbakanımız bu noktada bizi çok net talimatlandırmış durumda. Hiçbir vatandaşımız acil hizmet alırken mağdur edilmeyecek. Burada kim acildir, nereye kadar acildir tartışmaları yapılıyor, teknik açıdan. Ama bu teknik tartışmaların ya da kurumların yeni uygulamalarının genel prensibi asla değiştirmemesi gerekiyor. Vatandaşımız bir acil durumu için, bir yakınının acil durumu için hastaneye başvurduğunda, bu hastane ister devlet hastanesi olsun, ister üniversite hastanesi olsun, isterse özel hastane olsun kesinlikle mağdur edilmemesi gerekiyor.”

“HASTA ACİL DEĞİLSE DURUM DEĞİŞİR”
Acillerde gereksiz hasta başvuruları yüzünden iş yükünün arttığı iddiası da sorulan Akdağ, ”Bakın ne dedim? Acil hastadan bahsediyorum, acile başvuran hastadan değil. Bir kişinin kendisinin ya da yakınının durumu aciliyet arz ediyorsa ki bunun ne olduğu bellidir. Kişinin herhangi bir uzuvuyla ya da ruhsal durumuyla ilgili önemli sıkıntı çıkarabilecek durumlar müdahale edilmezse bir uzvun ya da hayatın kaybedilmesine sebep olabilecek durumlar acil olarak kabul ediliyor. Böyle durumlarda asla vatandaşı mağdur edemeyiz. Bu hususta çok kararlıyız” diye konuştu.

Akdağ, bir kişinin durumunun acil olmamasına rağmen özel bir hastanenin acil servisine müracaat etmesi halinde durumun değişeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın