Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Topuklu ayakkabıdaki tehlike

Topuklu ayakkabıdaki tehlike

Modacılar ‘gökdelen’ topuklu ayakkabılar üretirken, uzmanlar uyardı: “En saÄŸlıklısı 5 santim topuk. Fazlası kambur yapıyor”

 ANTALYA-AHT

Ãœber ya da gökdelen topuklu ayakkabılar bu sene çok revaçta. Ancak uzmanlar topukları 22.8 santimetreyi bulan ayakkabılar konusunda kadınları uyarıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm BaÅŸkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın kadınların yüksek topuk seçiminde 5 santimetreyi geçmemeleri gerektiÄŸini, 8 santimetreden yüksek topukların kamburluÄŸa yol açtığına dikkat çekiyor. Yüksek topuklu ayakkabıların vücudun fizyolojik yapısını bozduÄŸunu vurgulayan Aydın, saÄŸlık açısından en ideal ayakkabının yaklaşık 5 santimetre yükseklikte olduÄŸunu belirtiyor. Ayakkabı seçiminde sadece topuk yüksekliÄŸine deÄŸil, parmakların rahatlığına da bakılması gerektiÄŸini dile getiren ve 5 santimetreye kadar olan topuklu ayakkabıların spor ayakkabısı kadar saÄŸlıklı olduÄŸunu kaydeden Aydın, “8 santimetreden uzun topuklu, sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileÄŸi ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur” diyor.
Aydın sözlerini şöyle sürdürüyor: “8 santimetre yüksekliÄŸinde topuÄŸu olan bir ayakkabı fizyolojik duruÅŸu bozuyor. Bu da diz ve kalçanın hafif bükülmesine neden oluyor. Kalçanın bükülmesiyle bel öne doÄŸru kamburlaÅŸacağı için belin normal çukurluÄŸu artıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.