Perşembe , 27 Şubat 2020
Anasayfa » Genel » SaÄŸlık Personeli Facebook’ta ÅŸarkı paylaÅŸtı memurluktan çıkarıldı!

SaÄŸlık Personeli Facebook’ta ÅŸarkı paylaÅŸtı memurluktan çıkarıldı!

43 yaşındaki memuru paylaştığı Volkan Konak klibindeki detay işinden etti

 Samsun’un Yakakent Ä°lçesi’nde bir saÄŸlık ocağında hizmetli olarak görev yapan kadrolu 43 yaşındaki Erol Ceylan, facebookta bir ÅŸarkı paylaÅŸtı. Ancak ÅŸarkının sonunda AK parti aleyhine yazıların eklenmiÅŸ olması nedeniyle hakkında soruÅŸturma açılan Ceylan, önce tayin edildi. Ardından da SaÄŸlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından memurluktan atıldı. Ceylan hakkını aramak için Bölge Ä°dare Mahkemesi’ne dava açtı.

Yakakent SaÄŸlık Grup BaÅŸkanlığı Toplum SaÄŸlığı Merkezinde 15 yıldır hizmetli olarak görev 2 çocuk babası Erol Ceylan, 17 Eylül 2010 tarihinde facebooktaki sayfasında ünlü sanatçı Volkan Konak’ın bir televizyon kanalında yaptığı programda söylediÄŸi, ‘Eledim eledim’ türküsünü klibini iÅŸyerindeki bilgisayardan paylaÅŸtı. Klibin sonunda ;sonradan eklenmiÅŸ küfür ve AK Parti’ye hakaret içeren yazıların bulunması üzerine ÅŸikayet edilen Ceylan hakkında Samsun ValiliÄŸi soruÅŸturma baÅŸlattı. Disiplin soruÅŸturmasında “17 Eylül 2010 tarihinde saat 09.59’da mesai saati içerisinde ve devlet malını kullanarak, Erol Ceylan’ın kendi facebook internet sayfasında siyasi bir parti aleyhinde küfür ve hakaret içerikli yazılar yazdığının tespit edildiÄŸi” belirtilerek savunması istendi.

“BEN YAZMADIM”
Bu suçlamalar karşısında Erol Ceylan, sadece sevdiÄŸi bir ÅŸarkıcının videosunu paylaÅŸtığını, yazıları kendisinin yazmadığını dile getirerek savunma yaptı. ;Ancak kurul Ceylan hakkında 3 yıl kademe ilerleme durdurulması cezası verilmesi teklifinde bulunarak “Söz konusu fiilin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125 inci maddesinin E bendinin (a) fıkrasında yer alan (ideolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak) hükmüne uyduÄŸunu ve bu hükmün uygulama yetkisinin de Yüksek Disiplin Kurulu’nun görevi olduÄŸunu” ; belirterek dosyanın SaÄŸlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kuruluna gönderilmesine karar verdi.

ARTVÄ°N’E TAYÄ°N EDÄ°LDÄ°, MEMURLUKTAN ÇIKARILDI
SaÄŸlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu BaÅŸkanlığı da yeniden savunmasını istediÄŸi Erol Ceylan’ı 4.06.2011 tarihinde Artvin’e gönderdi. “Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini AÅŸağılama” suçlarından hakkında Alaçam Cumhuriyet BaÅŸsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Alaçam Cumhuriyet BaÅŸsavcılığının yaptığı inceleme sonucunda 12.05.2011 tarihinde Erol Ceylan hakkında suçlamalarla ilgili kovuÅŸturmaya yer olmadığına karar verdi. Ancak, buna raÄŸmen SaÄŸlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu 20.07.2011 tarihinde yapılan toplantıda “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125 inci maddesinin birinci fıkrasının (E/b) bendinde düzenlenen (siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiÅŸ, pankart ve benzerlerini çoÄŸaltmak, dağıtmak)” kapsamında olduÄŸu deÄŸerlendirmesi yaparak, Erol Ceylan’ın Devlet MemurluÄŸundan çıkarılmasına karar verdi.

Bu kararla birlikte meslekten atılan Erol Ceylan, Rize Bölge Ä°dare Mahkemesi’ne giderek iÅŸine geri dönebilmesi için SaÄŸlık Bakanlığı hakkında dava açtı. Davanın devam ettiÄŸini belirten Ceylan, “Sanal ortamda herkesin paylaÅŸtığı bir müzik klibini ben de paylaÅŸtım. Ancak sözkonusu videonun saÄŸ tarafında “Kuvayi Milliyeciler Evettt” ÅŸeklinde bir yazı ve bu yazının altındaki “devamını gör” bölümü bulunuyormuÅŸ. Ben bunu farketmedim. Benim sayfamda bu sanatçıya ait çok sayıda klip bulunmaktadır. Buraya tıklayınca referandumda evet oyu verenler ile AK Partiye karşı hakaret ve küfür içerikli ifadeler bulunuyormuÅŸ. Bunu ben yapmadım. Bu yazıları da ben yazmadım. Ben sadece sevdiÄŸim bir sanatçının, sevdiÄŸim bir türküsünü paylaÅŸtım. Cumhuriyet savcılığı klibi bilirkiÅŸeye incelettirip bu yazıları benim yazmadığını tespit ettirdi ve benim hakkımda takipsizlik kararı verdi. Ancak, bakanlık iÅŸten attı” diye konuÅŸtu.

DHA
HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir