Perşembe , 26 Mayıs 2022
Anasayfa » Genel » Türklere özel bir genom bulunamadı

Türklere özel bir genom bulunamadı

Türkiye’nin genetik çeÅŸitlilik haritası çıkarıldı. 2010’da baÅŸlatılan Türkiye Genom AraÅŸtırması için, 17 ilden, en az 4 kuÅŸak aile geçmiÅŸi bulunan 17 kiÅŸinin gen haritasına bakıldı

Hürriyet gazetesinden Mesude ErÅŸan’ın haberine göre, araÅŸtırma, Türkiye coÄŸrafyasında genetik çeÅŸitliliÄŸin yapısı, derecesi ve diÄŸer toplumlarla farklılıkların belirlenmesinde bir ilk adım sayılıyor.BOÄžAZİÇİ Ãœniversitesi Rektörlüğü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü destekli, 340 bin lira bütçeli Türkiye Genom AraÅŸtırması tamamlandı. AraÅŸtırmanın sonuçları, dün BoÄŸaziçi Ãœniversitesi Konferans Salonu’nda baÅŸlayan, BoÄŸaziçi Ãœniversitesi Türkiye Genom AraÅŸtırması: Genomiks Çağında KiÅŸisel Tanı ve Tedavilere Ä°lk Adım baÅŸlıklı çalıştayda açıklandı.

Genomik Çeşitlilik Haritası çıkarıldı

Dr. Cemalettin Bekpen, “Bu bir ilk adım, pilot proje. Arkası gelecek, en az 100 bireyin genetik haritasının çıkarılması gerekir. Bu çalışmada, Türkiye’de genomik çalışmalar başladı ve Genomik DNA Çeşitlilik Haritası çıkarıldı diyebiliriz” dedi. Dr. Ömer Gökçümen de, şöyle konuştu: “Aslında 17 bireylik araştırma da oldukça iyi bir başlangıç. Türklerin ayrı bir genomu yok. Hepimizin, insanlar olarak genomları yüzde 99.99 aynı. Ülkeler kendi genomlarını çıkarmak için değil, çeşitliliği anlamak için bu çalışmaları yapıyor. Çünkü sizinle benim sadece yüzde 0.1 genomlarımız değişik. Ama bu aslında o kadar büyük ki, 3 milyon genetik harfe tekabül ediyor” diyor.

Afrika’dan çıkışı yakalayabiliriz

Dr. Gökçümen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında hepimiz Afrika’dan geliyoruz. İnsanlar 100 bin sene Afrika’dan çıkmamışlar. 50 bin sene önce Ortadoğu üzerinden batıya ve doğuya gitmişler. Büyük, kalın, kökleri Afrika’da olan bir ağacın küçük bir dalının Avrasyanın bütün popülasyonu olduğunu düşünüyoruz. Bu projeyle Türkiye ile Ortadoğuda ilk defa genomlar ortaya çıkmaya başlıyor. Muhtemelen Afrika’dan ilk çıkışın bir ayağını yakalıyoruz. Aslında belki de Avrupalılar, M.Ö. 10 bin-15 bin yıl önce Türkiye topraklarında yaşamış tarımcılardan göçenler.”

 (Hürriyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.