Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Dev ilaç firması merkezini Ä°stanbul’a taşıdı

Dev ilaç firması merkezini Ä°stanbul’a taşıdı

Ä°ngiliz ilaç firması Glaxo Smith Kline, 30 ülkeyi kapsayan Dubai’deki merkezini Ä°stanbul’a taşıdı.

Åžirketin bu terci-hinde Türkiye’nin yükselen deÄŸeri ve havacılık sektöründe saÄŸlanan geliÅŸme etkili oldu.

 
Daha önce de Roche ve Coca Cola gibi 50’ye yakın dünya devi, bölgede üs olarak Türkiye’yi seçmiÅŸti.
 

Türkiye, son yıllarda gösterdiÄŸi hızlı geliÅŸme ile birçok alanda olduÄŸu gibi ilaç sektöründe de cazibe merkezi haline gelmeye baÅŸladı. Novo Nordisk, Coca Cola ve Roche’un da aralarında bulunduÄŸu 50 ÅŸirketin ardından Ä°ngiliz ilaç firması Glaxo Smith Kline (GSK) da OrtadoÄŸu ve Afrika bölgesindeki merkezini Dubai’den Ä°stanbul’a taşıdı. Yeni süreçte ÅŸirketin 30 ülkedeki temsilcilikleri Ä°stanbul’dan yönetilecek. GSK Asya Pasifik ve GeliÅŸen Pazarlar BaÅŸkanı Abbas Hüseyin, bu kararı almalarındaki en önemli etkenin, Türkiye’nin yükselen deÄŸeri ve havacılık sektöründeki geliÅŸme olduÄŸunu söyledi. Abbas Hüseyin, “Türk Hava Yolları, Ä°stanbul merkezli bizim bütün hedef ülkelerimize uçuyor. Bu sayede 30 ülkeye kolaylıkla ulaÅŸabiliyoruz.” dedi. OrtadoÄŸu ve Afrika bölgesinde pazar payının 1,2 milyar paund olduÄŸunu belirten Hüseyin, yeni dönemde Türkiye’deki yatırımlara hız vereceklerini açıkladı. OrtadoÄŸu ve Afrika bölgesinin başına ise GSK Türkiye Genel Müdürü YiÄŸit Gürçay getirildi. 2010’da dünyada 28,4 milyar sterlin ciro elde eden GSK, cirosunun yaklaşık 4 milyar sterlinlik tutarını Ar-Ge yatırımlarına ayırdı. Åžirketin 100’den fazla ülkede 96 bin çalışanı bulunuyor.

 

GSK Asya Pasifik ve GeliÅŸen Pazarlar BaÅŸkanı Hüseyin’in dikkat çektiÄŸi bir diÄŸer nokta da Türkiye’nin dünya ekonomisinde her geçen yıl daha fazla ağırlığa sahip olması. Türkiye’nin büyüme hızının Çin’den sonra dünyada ikinci olduÄŸuna iÅŸaret eden Abbas Hüseyin, “Türkiye’nin jeopolitik önemi, bölge ülkeleri arasında lider konumda olması ve genç ve giriÅŸimci bir ruha sahip olması bizim merkezimizi buraya taşımamızda etkili oldu.” ÅŸeklinde konuÅŸtu. Bu süreçte merkez ülkeden çevre ülkelere ulaşılabilirliÄŸin önemine dikkat çeken Hüseyin, “THY’nin Ä°stanbul merkezli uçuÅŸları bizim buraya gelmemizdeki diÄŸer önemli etken. Çünkü 30 ülkeye en kısa sürede ulaÅŸmak için THY bize büyük kolaylık saÄŸlıyor.” ifadesini kullandı. Türkiye’nin bölgede liderlik konumuna sahip olduÄŸunu anlatan Hüseyin, ilerleyen dönemlerde buradaki yatırımlarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Hüseyin şöyle konuÅŸtu: “GSK’nın hedefi, Ar-Ge’nin yanı sıra üretim yatırımı da yaparak ürün portföyünü jenerik ilaçlarla zenginleÅŸtirmek ve bu süreçte Türkiye’ye teknoloji transferi gerçekleÅŸtirmek. Planlamamızda her zaman Türkiye’de bir firma satın almak ve burada üretim yapmak bulunuyor. Uygun ÅŸartlar oluÅŸtuÄŸunda bunu gerçekleÅŸtirmek istiyoruz. Bu, Türkiye’nin ilaç ihracatına önemli bir kazanç saÄŸlayacak. Çünkü OrtadoÄŸu ve Afrika ülkelerine Türkiye de ilaç ihraç edilebilecek.”

Son yıllarda Türkiye’de ilaca ulaşımın kolaylaÅŸmasının devletin ilaca ayırdığı bütçeyi artırdığına dikkat çeken Hüseyin, “Devlet tarafından saÄŸlık hizmeti fonlandığı zaman bütçede bazı sıkıntıların oluÅŸması normaldir. 50 yıldır Türkiye pazarındayız. Özellikle iki üç yıldır ilaç bütçesi üzerindeki kısıtlamalar SGK’yı sıkıntıya soktu. Buna raÄŸmen Türkiye hakkında olumlu bakış açımız devam ediyor.” dedi. Yeni dönemde devlet ve ilaç sanayiinin bir araya gelerek bu sorunun üstesinden geleceÄŸini umut eden Hüseyin, üç önemli noktaya dikkat çekiyor: “Devlet yenilikçi ilaçlara eriÅŸimi güvence altına almakta dikkatli olmalı. Fiyatlarını doÄŸru bir ÅŸekilde yönetmeli. Ä°kinci olarak sadece ilaç bütçesinin yönetilmesi doÄŸru yöntem olmayabilir. DoÄŸru tedavi yöntemlerinin de kullanılması önemli. Gereksiz harcamalar engellenmeli. Son olarak da ciddi bir yatırım için öngörülebilir ve devamlılığı olan bir ortam gerekli.” Euro’nun artışına raÄŸmen ilaçta kur farkının düzeltilmemesinin de sektörü sıkıntıya soktuÄŸunu anlatan Abbas Hüseyin, bu problemin çözülmesi konusunda iyimser. Hüseyin ayrıca ilaç ruhsatındaki bekleme sürelerinin fazlalığının hastaların ilaca ulaÅŸmasında problemler oluÅŸturduÄŸunu ifade etti.

Danimarkalı ilaç devi Nova Nordisk geçen yıl Yunanistan’da bulunan OrtadoÄŸu merkezini Atina’dan Ä°stanbul’a taşımıştı. Åžirketin CEO’su Lars Rabien Sorensen, “Türkiye, bölge ülkeleri için artık önemli bir rol model haline geldi. OrtadoÄŸu için lider ülke konumunda. Biz de Atina’daki merkezi Ä°stanbul’a kaydırdık.” açıklamasını yapmıştı. Uluslararası Roche firması da 2011 yılında Türkiye’yi OrtadoÄŸu ve Kuzey Afrika Bölgesi (MENA) için medikal üs olarak belirlemiÅŸti. Roche Türkiye bu bölgedeki klinik çalışmalara global düzeyde katkı saÄŸlayacak. Yabancı ÅŸirketlerin Türkiye’yi üs seçmesinde Türk Hava Yolları’nın uçuÅŸ ağını geniÅŸletmesinin etkisi büyük. Son yıllarda uçuÅŸ yaptığı ülke sayısını artıran THY, 149 dış hat, 40 da iç hat olmak üzere toplam 189 noktaya yolcu taşıyor.

Dünya devlerinin bölge üssü Türkiye

Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu’na baÄŸlı bulunan 90 ülke, Ä°stanbul’dan, Ahmet C. Bozer baÅŸkanlığında yönetiliyor.

PepsiCo Türkiye, aralarında Kıbrıs, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Hırvatistan, Slovenya, KaradaÄŸ, Romanya, Bulgaristan, Moldova, Ä°srail ve Yunanistan’ın bulunduÄŸu 14 ülkenin merkezi konumunda.

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, bölgedeki 12 ülkeden de sorumlu.

Ä°stanbul’da yer alan Microsoft MEA (OrtadoÄŸu ve Afrika) yönetim ofisinden 79 ülke, BSH’da 1999’dan yılından beri 10 ülke, MasterCard’da ise GüneydoÄŸu Avrupa Bölgesi (10 ülke) idare ediliyor.

Aydınlı Grup Türkiye, Pierre Cardin’de Ä°ran, Irak, Suriye, Kazakistan ve Azerbaycan’da ana lisansörlük, Cacharel’de 28 ülkede markanın lisansörlüğünü ve U.S Polo Assn.’de ise Rusya, Ukrayna, DoÄŸu Avrupa, Türk cumhuriyetleri, OrtadoÄŸu ve K.Afrika olmak üzere 30 ülkede lisansörlük yapıyor.

Benetton Türkiye ofisi Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan ve KKTC pazarlarını yönetiyor.

BSH’da 10 ülke Türkiye’den yönetiliyor. BSH ürünlerinin Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, KKTC ve Irak gibi geliÅŸmekte olan pazarlara dağıtımı Türkiye’den gerçekleÅŸtiriliyor.

Enerji devleri BP LPG ve BP-Castrol Madeni Yağlar iş kollarında 2 ayrı Türk yönetici, birçok ülkenin idaresinden sorumlu.

Visa, Türkiye’den Ä°srail ve Romanya pazarlarını yönetiyor.

BiliÅŸim ÅŸirketi Adobe’nin Ä°stanbul ofisi, ÅŸirketin Akdeniz ülkelerinden sorumlu olarak konumlandırıldı. Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Ä°srail, Kosova, Makedonya, KaradaÄŸ, Sırbistan ve Türkiye, Ä°stanbul ofisine baÄŸlı.

internetistanbul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.