Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Bağırsaktan idrar kesesi yapıldı

Bağırsaktan idrar kesesi yapıldı

Bağırsaktan idrar kesesi yapıldı

Mesane kanserinden tedavi gören hasta sağlığına kavuşuyor

Dumlupınar Ãœniversitesi (DPÃœ) Kütahya Evliya Çelebi EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesi’nde, mesane kanserinden tedavi gören bir hastaya, ince bağırsağından alınan 70 santimlik parçayla idrar kesesi yapıldı.

Bu sayede hasta, ömür boyu dışarıdan vücuduna baÄŸlı olarak bulunan idrar torbası taşımak yerine, eskiden olduÄŸu gibi doÄŸal yolla ihtiyacını görebilecek.Doç. Dr. Åžahin Kabay ve Yard. Doç. Dr. Bekir Aras tarafından yaklaşık 8 yıldır tedavi gören 64 yaşındaki Fikriye Bodur’a, 8 saat süren bir ameliyatla bağırsaktan idrar torbası yapıldı.Åžahin Kabay, Fikriye Bodur’un, daha önce yapılan ameliyatla mesaneleriyle beraber idrar kesesinin de alındığı için vücutuna dışarıdan baÄŸlanan idrar torbasıyla yaÅŸadığını belirtti.

Kabay, Fikriye Bodur’un saÄŸlık durumunun her geçen mükemmele doÄŸru gittiÄŸini belirterek, kendisini bir haftalık tedavi sürecinin ardından hastaneden taburcu edeceklerini ifade etti.SaÄŸlık durumunun iyiye gittiÄŸini söyleyen Fikriye Bodur, ameliyatı baÅŸarıyla gerçekleÅŸtirelen Åžahin Kabay ve Bekir Aras’a teÅŸekkür etti.Dumlupınar Ãœniversitesi (DPÃœ) Kütahya Evliya Çelebi EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesi’nde ilk defa bağırsaktan idrar torbası yapıldığını dile getiren Doç. Dr Åžahin Kabay, artık bu tür hastaların diÄŸer ÅŸehirlere gitmesine gerek kalmadığını sözlerine ekledi.

Ä°HA
HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.