Perşembe , 4 Mart 2021
Anasayfa » Sağlık HABER » Ambulansta öldü iddiasına Bakanlık’tan yanıt

Ambulansta öldü iddiasına Bakanlık’tan yanıt

Hastanede oda olmadığı için ambulansta öldüğü iddia edilen çocukla ilgili soruşturma başlatıldı.

 SaÄŸlık Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı basın organlarında, ”Oda yok diye hastaneye kabul edilmeyen çocuk ambulansta can verdi” baÅŸlığı ile bazı haberlerin yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, Ä°dil Devlet Hastanesi Çocuk PolikliniÄŸine dün saat 13.50 civarında getirilen Muhammed ErÅŸek adlı çocuÄŸa menenjit ön tanısı konulduÄŸu, yoÄŸun bakım koÅŸulları olan bir merkez için Şırnak 112 Komuta Kontrol Merkezi’nin aranarak bilgilendirildiÄŸi ifade edildi.

Şırnak Komuta Kontrol Merkezi’nin çaÄŸrı üzerine derhal harekete geçerek çocuÄŸun hastalığının özelliklerine uygun hastane arayışına baÅŸladığı ve Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesinde yer hazırlandığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

”ÇocuÄŸumuzun Ankara’ya nakli için hava ambulans birimimiz tarafından da uçak ambulans hazırlanarak yola çıkarılmıştır. ÇocuÄŸumuzu hayatta tutabilmek için hastanemize baÅŸvurduÄŸu ilk andan itibaren gerekli tüm tıbbi müdahaleler yapılırken bir taraftan da yer ayarlanmaya çalışılmış, bu arada hasta, kritik durumu da göz önünde bulundurularak ambulansla Diyarbakır’a ulaÅŸtırılmıştır. Bütün bu hazırlık ve çalışmalara raÄŸmen Muhammed ErÅŸek isimli yavrumuz maalesef Ankara’ya nakledilemeden hayatını kaybetmiÅŸtir.
Olay Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Kendisi de bir çocuk hekimi olan Sayın Bakanımız olayı duyar duymaz derhal TeftiÅŸ Kurulu BaÅŸkanlığına talimat vermiÅŸ ve soruÅŸturma baÅŸlatılmıştır. Bu talimatla konuyu araÅŸtırmak üzere bir müfettiÅŸ görevlendirilmiÅŸtir.”

Bu arada, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yetkilileri de AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğun ölümünde ihmalleri olduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

HaberTurk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir