Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Adli psikiyatri hastaneleri geliyor

Adli psikiyatri hastaneleri geliyor

“Yüksek korumalı adli psikiyatri hastane sistemi” yakında Türkiye’de de uygulanmaya baÅŸlanacak.

Suç iÅŸlemiÅŸ psikiyatri hastalarının, normal psikiyatri kliniklerinde tedavi edilmeleri sürecinde diÄŸer hastaların tedirginlik yaÅŸamaması için SaÄŸlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Toplum Temelli Ulusal Ruh SaÄŸlığı Eylem Planı” kapsamında “Adli Psikiyatri Hastaneleri” kurulacak. Plan kapsamında, akıl hastası olduÄŸu belirlenen ve suç iÅŸlediÄŸi kanıtlanan kiÅŸiler, adli psikiyatri kliniklerinde yatırılarak hem tedavi altına alınacak hem de çevresine zarar verme ihtimali azaltılacak.

SaÄŸlık Bakanlığı SaÄŸlık Hizmetleri Genel Müdürü Ä°rfan Åžencan, Türkiye’de halen adli psikiyatri yataklarının sadece Ä°stanbul, Manisa, Adana, Samsun ve Elazığ’daki Ruh SaÄŸlığı ve Hastalıkları hastanelerinde bulunduÄŸunu; bu hastanelerdeki 668 adli psikiyatri yatağının 551’nin de yüksek güvenlikli olmadığı halde kanunda bahsedilen müşahede, muhafaza ve tedavi amacıyla kullanıldığını söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan “SaÄŸlık Hizmet Bölgesi Tabanlı Planlama Çalışmaları” kapsamında, Türkiye’deki bu ihtiyacın göz önünde bulundurularak 5 ildeki 5 hastanede verilen hizmetlerin 16 ilde 18 hastanede verilebilir hale gelmesinin planlandığı ifade eden Åžencan, “Bu iller Ankara ve Ä°stanbul’da ikiÅŸer hastane olmak üzere Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Ä°zmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Samsun, Trabzon’dur. Bu planlamanın gerçekleÅŸmesi saÄŸlandığında halen 668 olan adli psikiyatri yatak sayısı 2 bine ulaÅŸmış olacaktır” diye konuÅŸtu.

“2016 yılında yapımı tamamlanmış olacak”

Adli psikiyatri yataklarının artırılması için yapılan planlamada ilk olarak Temmuz 2011’de Bakanlığın Kamu-Özel Ortaklığı Daire BaÅŸkanlığınca “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri Yapım Ä°ÅŸleri ile Ãœrün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi Ä°ÅŸinin Ön Yeterlik Ä°halesi” yapıldığını anlatan Åžencan, “Ä°hale süreci baÅŸladı. 2012 yılında ihale kapsamındaki adli psikiyatri hastanelerinin yapımına baÅŸlanacak” dedi.

Åžencan, yapımı planlanan tüm hastane yatırımları gibi Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanelerinin 2015 yılında tamamlanmış olacağını belirterek, “2016 yılına yeni hastanelerle girmeyi planlıyoruz” diye konuÅŸtu.

Yurt dışında adli psikiyatri hastanelerinin durumu

Ä°ngiltere’de Ruh SaÄŸlığı Yasası ile ciddi derecede tehlikeli hastalar yüksek güvenlikli, riskli olabilecek hastalar orta güvenlikli, en düşük risk grubundaki hastalar ise genel psikiyatri hastanelerinde tedavi altına alınıyor.

ABD’de ve Ä°ngiltere’de bazı bölgelerde cezaevlerindeki akıl saÄŸlığı birimleri hastaneleri yapılarak, tutuklu ve hükümlü tedavileri ve gözlemleri yapılıyor. Bu kurumlarda kapatmadan ziyade tedaviye odaklanılıyor. ABD’de 150 yataklı “Kirby Adli Psikiyatri Merkezi”nde her 25 yataklı üniteye 1 full-time psikiyatrist, 1 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 1 hemÅŸire, 3 güvenlik görevlisi düşüyor.

Ayrıca 2 iç hastalıkları uzmanı da görev yapıyor. ABD’de hastane, 3 metre yükseklikte ve 2 çitle çevrili. Mikrodalgalı elektromanyetik güvenlik sistemi mevcut, elektronik kapılar ve alarm sistemi bulunuyor.

Dış güvenlik kameraları, yangın alarmı ve acil telefon hattı dikkat çekiyor. Tüm ünitelerde merkezi olarak izlenen manyetik kart sistemi mevcut, iç kısımda tedavi programı yapılan alanlarda kamera bulunmuyor. 15 yataklı yatakhanelerde 2-3 yataklı odalar bulunuyor ve kütüphane, farklı spor mekanları, müzik alanı, oyun masaları ile sosyal mekanlar yer alıyor.

Hemen hemen tüm ülkelerde psikiyatrist, iç hastalıkları uzmanı, klinik psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, iş terapisti, eğitimci, tıbbi sekreter, yardımcı personel ve güvenlik görevlileri bulunuyor.

Hollanda’da her bölgeye ait Adli Psikiyatri Servisi bulunuyor. Toplam 19 serviste 54 psikiyatrist çalışıyor. Ayrıca, 9 Yüksek Güvenlikli Hastane bulunuyor. Bunlardan 2’sinde adli psikiyatri hastaları, 1’inde zeka geriliÄŸi olanlar ve psikiyatri hastaları kalıyor.

Almanya’da Yüksek Güvenlikli Hastanelerde psikiyatrist dışında, nörolog, iç hastalıkları uzmanı, minör cerrahi giriÅŸim yapacak cerrahi ekip, diÅŸ hekimi, göz hastalıkları uzmanı, röntgen laboratuvarı, EEG-EMG laboratuvarı bulunuyor.

200 kiÅŸiye 3 psikiyatrist, 1 dahiliyeci, 3 psikolog, 109 hemÅŸire, 14 iÅŸ eÄŸitimcisi, 1 tıbbi sekreter, 21 güvenlik görevlisi ile hizmet veriliyor. 250-300 yataklı yüksek güvenlikli hastanelerde 300 çalışan bulunuyor. Almanya’daki hastanelerde 5 metreden yüksek erken uyarı sistemi olan elektronik aygıtlı duvarlar bulunuyor. Birbiriyle iliÅŸkili 3 binadan oluÅŸan 10 koÄŸuÅŸta hastalar, tek yataklı odalarda kalıyor. Ä°ki koÄŸuÅŸ nörozlar ve kiÅŸilik bozuklukları, 2 koÄŸuÅŸ zeka geriliÄŸi olanlar, 2 koÄŸuÅŸ bağımlılara, 1 koÄŸuÅŸ psikotiklere, 1 koÄŸuÅŸ cinsel suçlular, 1 koÄŸuÅŸ krize müdahale edilenler, 1 koÄŸuÅŸ gözlem ve deÄŸerlendirme yapılanlara ve 1 koÄŸuÅŸ psikotik olmayan hastalara ayrılıyor. Ä°ngiltere’de Yüksek Güvenlikli Hastaneler 500-1300 yataklı olarak hizmet veriyor.

Kalitelihayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.