Perşembe , 18 Temmuz 2024
Son Dakika

530 özel hastane SGK’ya rest çekti

 530 özel hastane SGK’ya rest çekti

Anlaşma salı günü sona eriyor, 530 özel hastene SGK’ya rest çekti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK ) ile özel hastaneler arasındaki yıllık anlaşma önümüzdeki hafta salı günü sona erecek. Ancak iki taraf arasındaki bazı anlaşmazlıklar yüzünden 530 özel hastane 2012 anlaşmasına imza koymakta direniyor. Özel hastaneler, devletin kendilerine hasta başına ödediği ücreti artırmaması, ayrıntılı fatura mecburiyeti getirilmesi ve cezalardaki yükselişten şikayetçi. Bu konulardaki taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda anlaşmaya imza atmayacaklarını vurguluyorlar.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, mevcut durumda gün geçtikçe yaşama şanslarının kalmadığını öne sürdü. Sözleşmenin son tarihi olan 17 Ocak tarihine kadar görüşmelere devam edeceklerini aktaran Şengül, önce Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarını görmek istediklerini söyledi. Şengül, “SGK bizden yeni tebliğ fiyatlarını görmeden sözleşmeleri imzalamamızı istiyor. Zaten SUT fiyatlarına son 6 yıldır enflasyon oranı kadar bile zam yapılmadı. Hatta bazı kalemlerde fiyatlar düşürüldü. Ama cezai müeyyideler artırıldı. Sektör genelinde bu koşullarda hizmet sunumuna devam edilemeyeceği kanaati hakim.” ifadelerini kullandı.

SGK’NIN VERDİĞİ BÜTÇEYİ 2011’DE 800 MİLYON LİRA AŞTILAR

Diğer yandan SGK’nın özel hastanelere planladığı bütçe 2011 yılında 800 milyon lira aşıldı. Hazine Müsteşarlığı’nın Orta Vadeli Program (OVP)’da bu yıl özel hastanelere verilen bütçe 5 milyar 643 milyon lira olarak belirlenirken, bu rakam bu yılın sonunda 6 milyar 444 milyon liraya ulaştı. Özel hastaneler sınıflarına göre vatandaştan yüzde 30 ila yüzde 70 arasında da fark ücreti alabiliyor. Bunun yanında yeni sözleşmede SGK tarafından bu fark ücretleri dışında para alınmasını önlemek için ciddi tedbirler getirildi. Hastaneler her bir işlem için vatandaşın eline ayrıntılı fatura verecek. Ayrıca özel hastane verdiği bu belgeleri 5 yıl süreyle saklamak zorunda. Bunlara uyulmaması halinde her bir işlem için 3 bin lira cezai yaptırım uygulanacak.
Hastanın her bir işlemine ayrıntılı fatura verilmesi uygulaması mart ayında başlayacak. Bu uygulamaya göre vatandaş yaptırdığı tek kan tahlilinin bile ayrıntılı faturasını alabilecek. Kendisinde fazla ücret alınıp, alınmadığını anında görebilecek. Hastaneler bunu yapmazsa her bir işlem için 3 bin lira cezayla karşı karşıya kalacak.

Kaynaklar:
Cihan
Bugün gazete

Bir yanıt yazın