Salı , 16 Nisan 2024

Kirasını Ödeyemediğimiz Asm’leri Kapatma Arifesindeyiz

55 bin aile hekiminden Erdoğan’a mektup: Kirasını ödeyemediğimiz ASM’leri kapatma arifesindeyiz

Aile hekimleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaşadıkları sorunları ve öncelikli taleplerini ilettikleri bir mektup gönderdi. Mektupta, Aile Sağlığı Merkezleri’nin kiralarının karşılanamadığına dikkat çekilerek “Birçok aile hekimi kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir” denildi.

Koronavirüs salgınıyla beraber iş yükleri daha da artan ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin (ASM) masraflarını ödeyememe seviyesine gelen aile hekimleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup göndererek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Aile hekimleri, ASM’lerdeki yanlış yönetimin 84 milyon vatandaşın sağlık durumunu etkilediğine dikkat çekerek Erdoğan’a öncelikli taleplerini iletti.

ASM’lerin temel masraflarını karşılayamaz hale geldiklerini ifade eden hekimler, “Birçok aile hekimi ASM kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir” dedi.

Sözcü’den Cem Yıldırım’ın haberine göre mektupta şu ifadelere yer verildi:

“84 milyon vatandaş ile direk temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarımıza yönelik bir çözüm anlayışı göremedik. Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır.

Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik hiçbir faydası olmayan ve hekimlerin sözleşmelerinin feshini de kolaylaştıran, aile hekimleri kadar, motivasyon kaybı nedeniyle 84 milyon vatandaşı da olumsuz etkileyen sözleşme ve ödeme yönetmeliği için düzenleme yapılmamıştır. Özellikle pandemi döneminde yoğun bakımlar hariç sağlık hizmetinin devamını sağlayan aile sağlığı merkezleri, kiralarını ödeyemez, temel masrafları karşılayamaz hale gelmiştir.

’84 MİLYON ETKİLENİYOR’

Aile Hekimleri yoksulluk hatta açlık sınırının altında hakediş almaktadır. Önerilerimiz dikkate alınmadığı için son bir yılda, 10 gün iş bırakma, 3 büyük miting ve sayısız basın açıklaması yaptık, haklarımız için mücadele ettik. Birçok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı asli kadrolarından ayrılarak norm kadrolarına geçmeye başlamış, ASM kirasını ödeyemediği için sağlık merkezini kapatma arifesine gelmiştir. Buradaki yanlış yönetim, 84 milyon vatandaşın moralini ve sağlık durumunu etkilemektedir.”

Bir yanıt yazın