Perşembe , 4 Haziran 2020
Anasayfa » Doktor haber » EÅŸini darbederek kemiklerini kıran doktora hapis cezası verildi

Eşini darbederek kemiklerini kıran doktora hapis cezası verildi

Ankara’da doktor çiftin ÅŸiddet davasında mahkeme, karısını darbederek kemiklerinin kırılmasına neden olan sanığa “haksız tahrik” ve “takdiri indirim” uygulayıp 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

BaÅŸkentte bir hastanede doktor olarak görev yapan Filiz Y.K, meslektaşı ve 5 yıllık eÅŸi Ä°.K’nin kendisini darbettiÄŸi ve ÅŸiddet uyguladığı iddiasıyla 29 Nisan’da Ankara Batı Cumhuriyet BaÅŸsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Müşteki Filiz Y.K, savcılıktaki ifadesinde, çocuklarıyla ailecek gittikleri kayınvalidesinin evinde tartışmaya baÅŸladıklarını ve gün içinde eÅŸi agresif davrandığından evlerine gitmemek için uzun süre dışarıda zaman geçirdiklerini, evlerine döndüklerinde Ä°.K’nin agresif davranışlarını sürdürdüğünü iddia etti.

Filiz Y.K, yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı:

“Kızımı yatırdıktan sonra eÅŸim ve oÄŸlumun yanına gittim. OÄŸlum tek başına oyun oynarken eÅŸim yanında oturuyordu. OÄŸluma yemek yedirmek için mutfaÄŸa geçtik. EÅŸim de ‘Ben uyuyacağım.’ diyerek oturma odasına geçti. Bir süre sonra oÄŸlum içeri koÅŸarak babasını uyandırmak istedi. Uyanınca oÄŸlumu itti. EÅŸim kalktığında hala gergindi. Ben de ‘Bir cumartesi pazarımız var, zehretmeyelim’ dedim. ‘Sen zehrediyorsun’ diyerek yüzüme tokat atmaya baÅŸladı. ‘Ben ne yaptım?’ dedim, ‘Ben sana ne yaptığını göstereceÄŸim’ diyerek önce yüzüme bir yumruk attı, sonra yere yatırıp üstüme oturdu, yandan yüzümü yumruklamaya baÅŸladı.

OÄŸlum bizi izliyordu. O gürültüye kızım aÄŸlayarak uyandı. Beni bıraktı, yatak odasına giderek aÄŸlayan kızımı kucağıma aldım. ‘Seninle iÅŸimiz bitmedi.’ diyerek, kızımı kucağımdan zorla aldı, kızımı tartaklayarak yere koydu. Tekrar dövmeye baÅŸladı. BoÄŸazımı sıktı. Daha sonra kafamı ÅŸifonyer ile yatağın arasına sıkıştırdı. ‘Nefes alamıyorum, boÄŸuluyorum, lütfen yapma, beni bırak’ dememe raÄŸmen ÅŸiddetle yumruklamaya devam etti. Kendimi kurtarmak için eÅŸimin bileklerini ısırdım. EÅŸim hem beni dövüyordu hem de ısırdığım yerlerin resmini çekiyordu.

4,5 yaşındaki oÄŸlum, ‘Baba, annemi dövme’ diyerek babasına tekme attı. Bağırıp oÄŸlumu tartakladı. Bir ara camı açtım, ‘Ä°mdat’ diye bağırdım ama kimseye sesimi duyuramadım. Bu olaylar 3 saat boyunca sürdü.”

Bir süre sonra eÅŸinin odadan ayrılıp mutfaktan elinde bıçakla döndüğünü öne süren Filiz Y.K, “Elindeki bıçağı göstererek bana ‘ÖldüreceÄŸim, seni yaÅŸatmayacağım’ diyerek tehdit etti. Telefonumu alıp polisi aramama engel oldu. Daha sonra ailem eve geldi, 112 Acil ekipleriyle hastaneye gittik.” dedi.

Suçlamaları kabul etmedi

EÅŸini darbettiÄŸi öne sürülen Ä°.K. de ifadesinde olay günü ailesine gittiklerini, eÅŸiyle orada tartıştıklarını, daha sonra çocuklarla tiyatroya gittiklerini, ardından eve döndüklerinde odada istirahat halindeyken müşteki Filiz Y.K’nin “Çocukla oynasana. Bıktım senin annenden, beni rahatsız ediyor.” diye bağırdığını iddia etti.

EÅŸinin kendisine tokat attığını ve kolunu ısırdığını öne süren Ä°.K, “Ben de can havliyle kendisine bir kez vurdum. Aramızda karşılıklı arbede yaÅŸandı.” beyanında bulundu.

Ankara Batı Cumhuriyet BaÅŸsavcılığınca, Ä°.K hakkında “hakaret”, “kasten yaralama” ve “silahlı tehdit” suçlarından iddianame hazırlandı.

Savcılık aşamasının ardından Ankara Batı 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında sanık İ.K, Filiz Y.K. ile taraf avukatları hazır bulundu.

Filiz Y.K, eşinin kendisine şiddet uyguladığının, yüzünde kırıklar olduğunun Adli Tıp raporuyla sabit olduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Sanık İ.K, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek eşinin de kendisini darbettiğini ileri sürdü ve beraat talebinde bulundu.

Sanık avukatı ise müvekkili ile müştekinin davaya konu olay sonrasında ayrı yaşamaya başladıklarını ve devam eden boşanma davalarının olduğunu söyledi.

Dosyaya sunulan müştekinin yaralanmasına ilişkin fotoğraflar üzerinde oynama yapılma ihtimali olduğunu savunan avukat, müvekkilinin de olayda yaralandığını belirtti.

Sanık avukatı, eylemin karşılıklı olduğunu savunarak haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti.

Mahkeme “takdiri indirim” uyguladı

Kararını açıklayan mahkeme, eşini silahla tehdit edip hakaret suçunu işlediğine dair kesin ve şüpheden uzak delil elde edemediğinden sanığın bu suçlardan beraatine karar verdi.

Sanığın, eÅŸini kasten yaraladığının sabit olduÄŸu ve bu eylem sonucunda müştekinin vücudunda kemik kırığı meydana geldiÄŸi belirtilen kararda, Ä°.K’nin 1 yıl 9 ay 18 gün hapisle cezalandırıldığı kaydedildi.

Sanığın eylemi “haksız tahrik” altında gerçekleÅŸtirdiÄŸini tespit eden mahkeme, cezasını 1 yıl 4 ay 6 güne düşürdü.

Cezanın sanığın geleceÄŸi üzerindeki etkilerini de dikkate alan mahkeme, “takdir indirimi” uygulayarak cezayı 1 yıl 1 ay 15 güne indirdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Via: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir