Salı , 26 Ocak 2021
Son Dakika
Anasayfa » Doktor haber » Hastası tarafından vurulan doktor son yolculuÄŸuna uÄŸurlandı

Hastası tarafından vurulan doktor son yolculuğuna uğurlandı

Ä°stanbul Bahçelievler’de hastası tarafından vurulan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman son yolculuÄŸuna uÄŸurlandı. Doktorun eÅŸi uzun süre tabuta sarılarak gözyaÅŸlarına boÄŸuldu. Bu arada Gaziantep-Kilis, Malatya, Adıyaman ve Åžanlıurfa’daki tabipler odaları, meslektaÅŸları Fikret Hacıosman’a yönelik silahlı saldırıyı kınadı.

Ä°stanbul’da hastası tarafından uÄŸradığı silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman son yolculuÄŸuna uÄŸurlandı. Hacıosman’ın cenaze namazı Bahçelievler Mehmet Ãœlker Cami’nde ikindi namazının ardından kılındı. Cenaze namazı öncesi Hacıosman’ın eÅŸi Mutlu Esentürk Hacıosman ve kızı Beril Zeynep Hacıosman taziyeleri kabul etti

Cenaze törenine Bahçelievler Belediye BaÅŸkanı Osman DevelioÄŸlu, Ä°stanbul Ä°l SaÄŸlık Müdürü Prof. Dr. Kemal MemiÅŸoÄŸlu, hastane çalışanları, doktorlar, Ä°stanbul Tabip Odası üyeleri ve Hacıosman’ın yakıları katıldı. Cenazeye katılanların bazılarının doktor önlüğü giydiÄŸi görülürken, bazılarının boynunda stetoskop olduÄŸu görüldü.

Hacıosman, kılınan cenaze namazının ardından Küçükçekmece Yeni Kanarya Mezarlığı’na defnedildi.

MESLEKTAÅžLARI KINADI

Malatya Tabip Odası üyeleri saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Fikret Hacıosman’ı anmak ve saÄŸlıkta ÅŸiddeti protesto etmek amacıyla Ä°nönü Ãœniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi baÅŸhekimlik katında bir araya geldi.

Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan, burada yaptığı konuşmada, bir meslektaşlarını daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

MeslektaÅŸlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ve bütün saÄŸlık camiasına baÅŸsaÄŸlığı dileyen Karaaslan, şöyle devam etti:

“Uzun zamandır var olan saÄŸlık çalışanlarına uygulanan ÅŸiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan deÄŸerli hekimlerimizin mesleki aÅŸkını ciddi olarak yaralamaktadır. Eminiz ki bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Ãœzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliÄŸi saÄŸlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiÅŸtir. Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Bu alanda yapılan çalışmalar elbette var ancak tekrarlayan olaylar da gösteriyor ki tutukluluk ile yargılanmak baÅŸta olmak üzere ivedilikle ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca yoÄŸun bakım, acil servis ve kliniklerde gerekli güvenlik tedbirlerinin artırılması, fiziki güvenlik önlemlerinin alınması zaruret halini almıştır.”

Malatya SaÄŸlık Ä°l Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli de yaptığı yazılı açıklamada, Fikret Hacıosman’a yapılan saldırıyı kınayarak, hayatını kaybeden doktora Allah’tan rahmet, yakınlarına ve saÄŸlık camiasına ise baÅŸsaÄŸlığı diledi.

Bentli, “Böylesine kutsal bir görevi yerine getiren, ÅŸifa veren ellere karşı yapılan her türlü ÅŸiddet asla kabul edilebilir deÄŸildir. Åžiddetin savunulabilir bir yanı olamaz. SaÄŸlık çalışanları baÅŸta olmak üzere her insana yönelik ÅŸiddet ve saldırıyı, buna ortam yaratanları ve faillerini kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ADIYAMAN

Türk Tabipleri BirliÄŸi (TTB) Adıyaman Åžubesi’nce de silahlı saldırıya uÄŸrayan doktor Fikret Hacıosman’ın hayatını kaybetmesine iliÅŸkin protesto düzenlendi.

Derin üzüntü içinde olduklarını ifade eden Adıyaman Tabip Odası Başkanı Mehmet Necip Gürlevik, sağlık çalışanlarının her gün onlarca kez şiddet yaşadığını, sağlıkta şiddetin azalmak bir yana hızlanıp yaygınlaştığını söyledi.

Türk Tabipleri Birliğinin, sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan, şiddet vakaları konusunda yetkilileri bir kez daha göreve çağıran Gürlevik, şunları kaydetti:

“Türk Tabipleri BirliÄŸi ÅŸiddeti önlemede daha etkili olacak, caydırıcı niteliÄŸe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış ve bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarf etmiÅŸtir. Yakın geçmiÅŸte meydana gelen baÅŸka ÅŸiddet vakalarının ardından SaÄŸlık Bakanlığından randevu talep edilmiÅŸ sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiÅŸtir. Bir hekimin, hastane içerisinde ateÅŸli silahla öldürülmesi saÄŸlık kuruluÅŸlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliÄŸinin artık göz ardı edilmeyecek ve ertelenmeyecek kadar acil bir sorun olduÄŸunu apaçık göstermektedir. Hastane yöneticileri ve kamu idaresinin saÄŸlıkta ÅŸiddet konusunu ivedilikle çözme sorumluluÄŸu bulunuyor. Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM BaÅŸkanı ve SaÄŸlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz.”

GAZÄ°ANTEP

Gaziantep-Kilis Tabipler Odasından yapılan yazılı açıklamaya göre de Tabipler Odasında bir araya gelen üyeler, sağlık çalışanlarına şiddetin arttığını belirterek, yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

Türk Tabipleri BirliÄŸinin saÄŸlıkta ÅŸiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaÅŸtığı belirtilen açıklamada, “Åžiddetin ve diÄŸer sorunlarımızın çözümü için SaÄŸlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluÅŸturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çaÄŸdaÅŸ demokrasi anlayışının bir gereÄŸi olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz. Tabip odalarının ve Türk Tabipleri BirliÄŸi’nin aklı ve yüreÄŸi hekimlerle birliktedir. SaÄŸlıkta ÅŸiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceÄŸiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceÄŸiz.” ifadelerine yer verildi.

ÅžANLIURFA

Åžanlıurfa Tabipler Odası üyeleri de Hacıosman’a yönelik silahlı saldırıya tepki gösterdi.

Oda Başkanı Ömer Melik, düzenlediği basın toplantısında sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet eylemlerinden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Åžiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliÄŸe sahip cezaların verilmesi gerektiÄŸini vurgulayan Melik, kısa süre önce de Åžanlıurfa’da bir doktorun darp edildiÄŸini hatırlattı.

SaÄŸlık kuruluÅŸlarında güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiÄŸini anlatan Melik, “Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Silahın saÄŸlık kuruluÅŸlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında baÅŸta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum, silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı, bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır.” diye konuÅŸtu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir