Salı , 6 Haziran 2023
Son Dakika

Yeni Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Kimdir?

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı sürpriz görüşme sonrası yeni Bakanlar Kurulunu açıkladı. Yeni kabinede ilk defa yer alan isimlerden Ahmet Demircan kimdir?

İlk defa kabineye giren Ahmet Demircan kimdir? sorusunun yanıtı haberimizde. İşte Recep Akdağ’ın yerine Sağlık Bakanlığına getirilen Ahmet Demircan’ın kim olduğuna dair ayrıntılar…

Ahmet Demircan kimdir?

Dr.Ahmet Demircan (d. 1954, Samsun, Türkiye), Türk siyasetçi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Aynı Fakültede Genel Cerrahi İhtisası yaptı. Samsun I No’lu Sağlık Ocağı Doktorluğu, Muş Devlet Hastanesive Bafra Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı, XX ve XXI. Dönem Samsun Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. HAS Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve şuan Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyesidir. İngilizce ve Arapça bilen Demircan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

KABİNE SİSTEMİ NEDİR?

Bu sisteme başbakan, cumhurbaşkanı tarafından atanır ve başbakan da bütün milletvekillerinin içinden bir kabine (bakanlar kurulu) oluşturur . Bu kabinenin mecliten güvenoyu almasından sonra göreve başladığı bir hükümet modelidir. Türkiye tarihinde kabine sistemine geçiş: T.C. de kabine sistemine 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile başlamıştır. Bu tarihte meclis hükümeti sistemi terk edilmiştir.

Bir cevap yazın