Pazar , 26 Ocak 2020
Anasayfa » Doktor haber » Antalya’daki 303 doktor, bir yılda 341 bilimsel yayın yaptı

Antalya’daki 303 doktor, bir yılda 341 bilimsel yayın yaptı

ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kemal Kiraz, birlik bünyesindeki devlet hastaneleri ve sağlık tesisleri tarafından geçen yıl toplam 341 bilimsel yayın yapıldığını açıkladı.

Antalya KHB Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kemal Kiraz, “Antalya KHB bünyesinde 2 eÄŸitim araÅŸtırma, 13 devlet hastanesi ve 3 ağız ve diÅŸ saÄŸlığı merkezimiz bulunuyor. Bu saÄŸlık tesislerinde halka saÄŸlık hizmetleri sunmanın yanı sıra eÄŸitim ve araÅŸtırma hastanelerinde alanında deneyimli akademik kadrolar eÅŸliÄŸinde tıbbi eÄŸitimler verilmek suretiyle geleceÄŸin donanımlı hekimleri yetiÅŸtiriliyor” dedi.

Bu eÄŸitim kadrosu tarafından farklı branÅŸlarda tıp dünyasına önemli katkılarda bulunulan bilimsel yayınlar ortaya konulduÄŸunu belirten Kiraz, bu kapsamda 2016 yılında Antalya KHB’ye baÄŸlı saÄŸlık tesisleri bünyesinde, 303 doktor ve araÅŸtırma görevlisinin katkı verdiÄŸi 296’sı Antalya EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesi, 34’ü Antalya Atatürk Devlet Hastanesi, geri kalanları da diÄŸer saÄŸlık tesisleri olmak üzere toplam 341 bilimsel yayın yapıldığını vurguladı.

Kiraz, “Bu yayınlardan 192 tanesi dünyanın en prestijli akademik veri tabanı olan Science Citation Index (SCI) ve SCI-E tarafından indekslenmiÅŸtir. Klinik çalışma alanında başı çeken SaÄŸlık Bilimleri Ãœniversitesi Antalya EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesi çatısı altında, 162 tanesi SCI ve SCI-E indeksli olmak üzere, geçen yıl toplam 296 bilimsel yayın üretilmiÅŸtir. En çok yayın yapan branÅŸ baz alınarak bakıldığında, 39 bilimsel yayın ile tıbbi biyokimya ilk sırada, 31 bilimsel yayınla Kulak Burun BoÄŸaz Hastalıkları ikinci sırada ve 28 bilimsel yayın ile Acil Tıp branşı üçüncü sırada geliyor. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde ise toplam 34 bilimsel yayının yapıldığı görülüyor. Burada ise en çok yayının kulak burun boÄŸaz hastalıkları alanında yapıldığı bunu göğüs hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümlerinin takip ettiÄŸi görülüyor. Ä°lçe devlet hastaneleri arasında ise Kumluca Devlet Hastanesi en çok bilimsel yayın yapan devlet hastanesi olarak ilk sırada yer alıyor” diye konuÅŸtu.

Genel Sekreter Uzm. Dr. Kemal Kiraz, yoğun ve meşakkatli iş temposu arasında yine oldukça titiz çalışmalar gerektiren bilimsel yayınlara ayrıca zaman ayırarak, çeşitli konularda araştırmalar yapan, doktor ve sağlık çalışanlarına bilime, insan sağlığına ve tıp dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir