Perşembe , 18 Temmuz 2024
Son Dakika

Doktor Ölümü Anlattı

Doktor Ölümü Anlattı

BSHA – Haber Merkezi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencisi İntörn Doktor Metin Biçen, yazıp yönettiği filmde ölümü anlattı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 6 öğrencisi İntörn Doktor Metin Biçen’in yazıp yönettiği “Ölüm ve Ölmek” adlı kısa filmi tıp fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından beğeniyle izlendi.

Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM)’de galasını yaptığı filmi, bu kez de okuduğu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Tunçok, hocaları, hastane çalışanları, arkadaşları ve tarafından izlenen Dr. Metin Biçen’in “Ölüm ve Ölmek” filmi çok beğenildi. Film sonrası DEÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alp Ergör moderatörlüğünde Prof. Dr. Can Cimilli, Yard. Doç. Dr. Faik Kartelli, Öğr. Gör. Dr. Cemal Güvercin ve İnt. Dr. Metin Biçen film üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler. Konusunu DEÜ Tıp Fakültesi’nde Kalp stajı yaparken tanıştığı yapay kalp cihazı ile yaşatılan bir hasta olan Yusuf Eneç’in öyküsünden esinlenen filmini ve kendi yaşam öyküsünü anlatan Metin Biçen yönetmenlik mi yoksa doktorluk mu ? sorusuna henüz karar veremediğini ama senaryo yazmanın ve bir film ortaya çıkarmanın kendisi için vazgeçilmez olduğunu söyledi. Batman’da ilk kez sinemaya gittiğinde yaşadığı o büyülü anın etkisinden hala kurtulamadığını belirten genç yönetmene öğretim üyeleri de; “Sinema virüsü bulaşmış, iyi de olmuşâ€ diyerek kendisini kutladılar. Dr. Metin Biçen’in bu kısa filminin özellikle hasta ve hasta yakınlarına yaklaşım, empati, ölüm haberini verebilmek konuları açısından müfredat için çok uygun olduğunu belirten öğretim üyeleri filmin eğitim için kullanılması ve Biçen’in yeni filmlerini görmek dileğinde bulundular.

Bir yanıt yazın