Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Sahte reçete operasyonunda 23 şüpheli tutuklandı

Sahte reçete operasyonunda 23 şüpheli tutuklandı

Sahte reçete operasyonunda tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 29 şüpheliden 23’ü tutukl

andı.

tutuklamaresim

 

Ä°stanbul merkezli 32 ilde düzenlenen sahte reçete operasyonu kapsamında gözaltına alınan 98 şüpheli sabah saatlerinde ÇaÄŸlayan’daki Ä°stanbul Adliyesine sevk edilmiÅŸti. Örgüt kurarak sahte reçete düzenlediÄŸi, SGK’yı dolandırmak suretiyle epilepsi, kanser ve hematoloji ilaçlarını Suriye ve Irak gibi ülkelere gönderdiÄŸi ve devleti milyonlarca TL zarara uÄŸrattıkları öne sürülen ve aralarında profesörlerin de olduÄŸu onlarca doktor ile eczacının bulunduÄŸu şüphelilerden 46 sı savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Şüphelilerden 23’ü hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını isteyen savcılık, 29 şüpheliyi ise “Suç iÅŸlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Kamu kurum ve kuruluÅŸlarının zararına olacak ÅŸekilde nitelikli dolandırıcılık”, “KiÅŸilerin hayatını ve saÄŸlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuÅŸ, deÄŸiÅŸtirilmiÅŸ ilaçları satmak”, “Resmi belgede sahtecilik” ve “Suç eÅŸyasının satın alınması veya kabul edilmesi” suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliÄŸe sevk etmiÅŸti.

Nöbetçi hakimlikteki sorguları gün boyu süren şüphelilerden 23’ü tutuklandı. İkisi doktor 5 şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan hakimlik bir şüpheli hakkında ise herhangi bir adli kontrol hükmü uygulamaya gerek görmedi.

Öte yandan nöbetçi hakimlik, savcılığın adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ettiği 23 kişi hakkında da adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verdi.


Ä°STANBUL-Sahte reçete ve saÄŸlık raporlarıyla aldıkları yüksek fiyatlı ilaçları, yurt dışına gönderdikleri iddia edilen organize suç örgütüne yönelik, Ä°stanbul merkezli Ankara, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antalya, Hatay, Siirt, Åžanlıurfa, Batman, Malatya, AÄŸrı ve Mardin’in de aralarında bulunduÄŸu 32 ilde gerçekleÅŸtirilen eÅŸ zamanlı operasyonda gözaltına alınan 90’ı doktor, hemÅŸire ve eczacı 107 kiÅŸiden 98’i çevik kuvvete ait otobüslerle geniÅŸ güvenlik önlemleri altında BayrampaÅŸa Devlet Hastanesine getirildi.

Gözaltına alınan 107 kiÅŸinin 9’u emniyetten serbest bırakılırken, 98 kiÅŸi saÄŸlık kontrolünden sonra ÇaÄŸlayan’daki Ä°stanbul Adliyesine götürüldü.


Ä°stanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleÅŸtirilen ve 32 ili kapsayan sahte reçete operasyonunda gözaltına alınan aralarında doktor, hemÅŸire ve eczacıların bulunduÄŸu 98 kiÅŸi bu sabah emniyetteki iÅŸlemlerinin ardından ÇaÄŸlayan’daki Ä°stanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Savcılık sorguları tamamlanan şüphelilerden 46’sı serbest bırakıldı. 29 kiÅŸi ise “Suç iÅŸlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Kamu kurum ve kuruluÅŸlarının zararına olacak ÅŸekilde nitelikli dolandırıcılık”, “KiÅŸilerin hayatını ve saÄŸlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuÅŸ, deÄŸiÅŸtirilmiÅŸ ilaçları satmak”, “Resmi belgede sahtecilik” ve “Suç eÅŸyasının satın alınması veya kabul edilmesi” suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliÄŸe sevk edildi. Savcılık 23 kiÅŸi için ise adli kontrol istedi.

SGK’YI MÄ°LYONLARCA TL ZARARA UÄžRATTIKLARI Ä°DDÄ°A EDÄ°LÄ°YOR

Ä°stanbul Nöbetçi 2. Sulh Ceza HakimliÄŸi tarafından kimlik tespitleri yapılan şüphelilerin, gün içinde ifade vermesi bekleniyor. Aralarında profesörlerin de dahil olduÄŸu onlarca doktor ve eczacının bulunduÄŸu şüphelilerin örgüt kurarak sahte reçete düzenlediÄŸi, SGK’yı dolandırmak suretiyle epilepsi, kanser ve hematoloji ilaçlarını Suriye ve Irak gibi ülkelere gönderdiÄŸi ve devleti milyonlarca TL zarara uÄŸrattıkları iddia ediliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.