Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » HDP seçilirse Doktorlar ve SaÄŸlık çalışanları döner alamayacak!

HDP seçilirse Doktorlar ve Sağlık çalışanları döner alamayacak!

hdp seçilirse

 

Sağlık toplumsal bir haktır. HDP, sağlık hizmetinin birey ve toplum üzerinde bir iktidar aracı olarak kullanılmasına, toplum sağlığının kapitalizmin ve iktidarın insafına bırakılmasına karşı çıkar. Sağlık hizmetlerinin parasız ve toplumun gereksinimini esas alarak üretilmesini savunur.

SaÄŸlık hizmetleri, üretimden saÄŸlık emekçilerinin dağılımlarına kadar eÅŸit, ulaşılabilir, anadilinde ve cinsiyetçi olmayan, toplumda her bireyin “katılımını” esas alan ve insanın yaÅŸadığı her yerde saÄŸlık kurum ve kuruluÅŸunu inÅŸa eden bir anlayışla sürdürülecek.

Sağlık hizmetlerinin planlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve denetlenmesi süreçlerinin tümü için halkın ve sağlık emekçilerinin katılacağı demokratik bir sağlık sistemi oluşturulacak.

Ülkede yaşayan herkesin yararlanabileceği eşit, parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde sağlık hizmeti üretilecek.

Sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verilecek.

SaÄŸlık hizmetlerinde koruyucu ve saÄŸlığı geliÅŸtirici hizmetler esas alınacak. Bu amaçla öncelikle “halk saÄŸlığı birimleri” kurulacak. Halk saÄŸlığı birimlerinde saÄŸlığın toplumsallaÅŸması çalışmalarına yer verilecek.

Kamu hastanelerinde toplumsal yarar esaslı çalışma ilke edinilecek.

Döner sermaye, performansa dayalı ücretlendirme, yalın üretim gibi kâr odaklı uygulamalara son verilecek.

İlave ücret, katkı-katılım ve her türlü cepten ödemeler kaldırılacak.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.