Perşembe , 20 Haziran 2024
Son Dakika

“Şehit Annesidir Bir ‘Öf’ Bile Demeyiniz” Notunu Yazan Doktor Konuştu

tokat-doktordan-sehit-annesidir-bir-of-bile-7677548_749_m

Hasta dosyasına şehit annesi için yazdığı notla gönülleri fetheden Dr. Ayşenur Hoş, “Günaha gireriz diye, korktuğumdan dolayı o notu yazdım.” dedi.

TERÖR OLAYLARI SONRASI ŞEHİT ANNESİ RAHATSIZLANDI

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde vatani görevini yaparken 2008 yılında mayın patlaması sonucu şehit düşen 21 yaşındaki Ömer Çınar’ın Turhal’da yaşayan şeker hastası annesi Döne Okur, son günlerde artan terör olayları sonrası rahatsızlanarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu.

MORALİ BOZUK ANNE, DOKTOR AYŞENUR’UN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Hastanenin dahiliye servisinde tedaviye alınan şehit annesi Okur’u doktorlar genel sağlık kontrolundan geçirdi. Kontrole kendi hastası olmamasına rağmen katılan İç Hastalıkları Anabilim Dalı araştırma görevlisi 30 yaşındaki Dr. Ayşenur Hoş, şehit annesi Okur’un moralinin bozuk olduğunu gözlemledi.

HASTANE ÇALIŞANLARINDAN DİKKATLİ OLMALARINI İSTEDİ

Döne Okur’un, “Ben şehit annesiyim” demesi üzerine duygulanan Dr. Ayşenur Hoş, tedavisiyle ilgilendikten sonra hastaneden ayrılırken, hastane çalışanlarından şehit annesine karşı dikkatli olmalarını istedi.

HASTA DOSYASINA YAZDIĞI NOT İNTERNETTE YANKI BULDU

Dr. Ayşenur Hoş, hasta dosyasının üzerine de “Şehit annesidir bir ‘öf’ bile demeyiniz” yazdı. Bu yazı bir internet sitesinde yer aldıktan sonra tüm sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılarak büyük yankı buldu.

“CİDDİ ANLAMDA MORAL BOZUKLUĞU VARDI TEYZENİN”

Bu gelişme üzerine görüşü sorulan 5 yıllık doktor Ayşenur Hoş, şehit annesi Döne Okur’un hastaneye şeker hastası rahatsızlığı nedeniyle başvurduğunu belirterek, şunlar söyledi:

“Biz genel vizit sırasındaydık. Normalde benim takip ettiğim hastam değildi ama ciddi anlamda moral bozukluğu vardı teyzenin. Dolayısıyla o yüzden şeker değerleri bozulmuştu. Ben enfeksiyon da olmadığı için ‘acaba bir sıkıntısı mı var?’ dedim, o da beni duydu. Kalabalıktık o sırada, ‘Ben şehit annesiyim’ dedi. Orada olay bitti benim için. ‘Seninle konuşacağım.’ dedim.

“ALLAH BİZİ BÖYLE BİRBİRİMİZE NASİP ETTİ”

Kalabalık gittikten sonra yanına gittim, onunla konuştum. Telefonunu kaydettim, adresini aldım. Yakınları nerede, kimseden yardım alıyor mu bunları öğrendim. Çünkü ben çocukluğumdan beri böyle büyüdüm. Biz 10 yaşımızda sırtımızda Ramazan kumanyalarıyla şehit ailelerine çıkardık, yardım amaçlı. Çünkü bunun bizim bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyorum ben. Benim ailem de böyledir. Dolayısıyla Allah bizi böyle birbirimize nasip etti.”

“GÜNAHA GİRERİZ DİYE O NOTU YAZDIM”

Genellikle hemşirelerine not bıraktığını belirten Dr. Ayşenur Hoş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Severim böyle şeyleri. Onu da bir ‘öf’ bile demeyiniz, yani bu Kur’an’da vardır. Annelere söylenmiş bir şeydir. Ona özel davranmamız gerektiğine inandığımız için, herkesin dikkatli olması gerektiğini düşündüğüm için ki aslında benim hemşirelerim, çalışanlarım hepsi öyledir gerçekten. Ama yine de olur ya insanlık hali, bir ‘öf’ deriz. Günaha gireriz, korktuğumdan dolayı o notu yazdım.

“GELEN MESAJLAR ÖMRÜMÜN HEDİYESİYDİ”

Daha sonra da teyzemizin şekeri düzeldi, taburcu oldu zaten. Bu nottan dolayı çok güzel, mükemmel tepkiler aldım. Doğu’daki askerlerden, annelerden, gazi yakınlarından çok güzel tepkiler geldi. Anneme, babama dua ediyorlar. Biz bu meslekteyken hep parası bir yana, hakikaten ‘Allah razı olsun’ almak için yapan insanlarız. Bu gelen mesajlar ömrümün hediyesiydi.”

Bu arada şehit Ömer Çınar’ın annesi Döne Okur, tedavisinin tamamlanmasının ardından dün akşam taburcu edildi.

Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Dr. Ayşenur Hoş, muayene ettiği şehit annesi için hastane çalışanlarına, “Şehit annesidir bir ‘öf’ bile demeyiniz.” notu bıraktı. Fotoğrafı çekilerek internette paylaşılan bu not sosyal medyada büyük yankı buldu.

Bir yanıt yazın