Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » PKK’nın Suriye kolu PYD’nin havaya uçurduÄŸu hastanede 19 doktor, 28 hemÅŸire ve 100 hasta öldü

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin havaya uçurduÄŸu hastanede 19 doktor, 28 hemÅŸire ve 100 hasta öldü

1435640706560

 

PKK’dan Kobani’de korkunç katliam

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Kobani’deki Mıştenur Hastanesi’ni DAEÅž’ın elinden alırken büyük bir katliam yaptığı ortaya çıktı. PYD’nin havaya uçurduÄŸu hastanede, 19 doktor, 28 hemÅŸire ve 100 hasta hayatını kaybetti.

PYD’nin Kobani’deki Mıştenur Hastanesi’ni DAEÅž’tan geri alırken büyük bir katliam yaptığı ortaya çıktı. PYD/YGP’nin havaya uçurduÄŸu hastanede bulunan 19 doktor, 28 hemÅŸire ve 100’ü aÅŸkın hasta hayatını kaybetti. Yüzlerce sivil ölüme raÄŸmen PYD operasyonu zafermiÅŸ gibi sundu.

Dört ay aradan sonra tekrar Kobani’ye saldıran DEAÅž militanları kentteki Mıştenur Hastanesi’ni ele geçirdi. PYD hastaneyi almak için tüm güçleri saldırdı. İçeriye giremeyen PYD militanları hastanenin etrafını sardı. Çatışmalar yoÄŸunlaşınca PYD güçleri katliam hazırlığına baÅŸladı. Örgüt ilk önce hastanenin çevresine bomba döşedi.

ÇALIŞAN SAYISI BİLİNMİYOR
Daha sonra da 28 hemÅŸire, 19 doktor, 100’ü aÅŸkın hastanın bulunduÄŸu Mıştenur Hastanesi’ni havaya uçurdu. Yerle bir olan hastanede saÄŸ çıkan olmadı. Havaya uçurulan hastanenin yemekhanesinde bulunan aşçı ve diÄŸer çalışanların sayısı ise bilinmiyor.

DÃœNYAYA ZAFER GÄ°BÄ° SUNDU
Kobani’de büyük bir katliama imza atan PYD güçleri, Mıştenur Hastanesi’nin havaya uçurulmasını bir zafer gibi dünya kamuoyuna sundu. Katliam olaydan iki gün sonra ortaya çıktı. O güne kadar PYD’nin yaptığı operasyonla ilgili olarak hiç kimse bir açıklamada bulunamadı. Havaya uçurulan hastanede kalanların durumunu ise gündeme dahi getirilmedi.

Ä°KÄ° GÃœN SONRA SALDIRDI
IŞİD 25 Haziran sabahı Kobani’ye Cerablus üzerinden geçerek bombalı saldırılar düzenlemiÅŸti. Saldırının ardında IŞİD ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında IŞİD militanları Mıştenur Hastanesi’ni ele geçirerek içindekileri rehin aldı. PYD’nin Mıştenur Hastanesi’ni 2 gün sonra bombalarla havaya uçurdu. PYD’nin siyasi Komite BaÅŸkanı Ömer AlluÅŸ, olaydan sonra yaptığı açıklamada 15 IŞİD militanını öldürmek için hastaneyi havaya uçurduklarını söyledi. AlluÅŸ, PYD’nin katliamı sonrası, “YPG milislerimiz hastanenin etrafını kuÅŸatarak teröristlerine teslim olmaları için süre verdi. Sürenin bitiminde IŞİD teröristleri teslim olmayınca YPG milislerimiz hastane çevresine bomba döşeyerek Mıştenur Hastanesini ve tahminen içindeki 15 kadar IŞİD militanını havaya uçurdu” demiÅŸti.

YAPILAN VAHÅžET
Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Dr. Kerem Kınık, PYD’nin hastane saldırısını vahÅŸet olarak tanımladı. “Suriye içerinde maalesef hukuk her yerde olduÄŸu gibi burada da çiÄŸneniyor” diyen Kınık, “Hayatını kaybeden meslektaÅŸlarımıza baÅŸsaÄŸlığı diliyorum. Olay kim tarafından yapılmış olursa olsun bu bir vahÅŸettir. O bölgede bir infial uyandırmaya yönelik toplumsal bir korku oluÅŸturup orayı boÅŸaltmaktan baÅŸka bir ÅŸey olamaz. Yapanların ortaya çıkartıldığı uluslararası savaÅŸ suçlarından yargılanması gerekir” dedi.

30 BÄ°N DOKTOR ÃœLKEYÄ° TERK ETTÄ°
Suriye’de çatışan tarafların saÄŸlık çalışanlarına saldırı yapmaması gerektiÄŸini söyledi. Savaşın baÅŸladığı günden bugüne kadar çok sayıda saÄŸlık görevlisinin öldürüldüğünü belirten Kınık, “SavaÅŸ öncesinde 36 bin civarında doktoru vardı. Bunun 30 bininden fazlası ülke dışına kaçtı. Kalanlarda çok zor ÅŸartlarda çalışıyor” dedi.
PYD geçişleri engelledi

ABD’nin hava desteÄŸiyle Tel Abyad’ı alan PYD, Suriye’nin Tel Abyad kentine gitmek isteyen sığınmacıların geçiÅŸine izin vermiyor. Ãœlkelerine dönmek isteyen bir grup Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Sınır kapısındaki yetkililer, burada bekleyen Suriyelilerin gidiÅŸini onayladı ancak Tel Abyad’ın kontrolünü elinde bulunduran PYD mensupları geçiÅŸe izin vermedi.

SINIR KAPISINDA BEKLEYÄ°Åž
Erken saatlerde sınır kapısı önüne gelen grubun gün boyu bekleyiÅŸi devam etti. PYD, Akçakale’den Tel Abyad’a geçiÅŸleri 25 Haziran’dan bu yana engelliyor.

Kaynak: Yeni Åžafak

http://www.ahaber.com.tr/gundem/2015/06/30/pkkdan-kobanide-korkunc-katliam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.