Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Norveçli Doktor: “Bizimle bir gece geçir Obama”

Norveçli Doktor: “Bizimle bir gece geçir Obama”

1044455_712056172193085_1485406491829788654_n

Sevgili dostlarım,

Dün gece korkunçtu. Gazze’deki “kara harekâtı” arabalar dolusu sakat, liÄŸme liÄŸme edilmiÅŸ, kan kaybeden, titreyen, ölen – her tipten, her yaÅŸtan Filistinli masum insan olarak sonuçlandı. Hepsi sivildi, hepsi masumdu.

Ambulanslardaki ve Gazze’nin tüm hastanelerindeki kahramanlar yorgunluktan yüzleri griye dönmüş ve insanlık dışı iÅŸ yükü altında (son 4 aydır Åžifa Hastanesi’nde maaÅŸlar ödenmiyor) 12-24 saatlik nöbetlerle çalışıyorlar. Hastalara bakıyorlar, triyaj uyguluyorlar, farklı ebatlardaki bedenlerin, bacakların yaÅŸadığı akıl almaz kaosu anlamaya çalışıyorlar. Yürüyebilen, yürüyemeyen, nefes alabilen, nefes alamayan, kanayan, kanamayan insanlara müdahale etmeye çalışıyorlar. Ä°NSANLARA!

Hala, bir kez daha “Dünya‘nın en ahlaklı ordusu” tarafından hayvan muamelesi görüyorlar (Köpekler gibi saldırarak!).

Acının, ızdırabın, ÅŸokun ortasında sergiledikleri azim sebebiyle yaralılar için duyduÄŸum saygı sonsuz. SaÄŸlık ekipleri ve gönüllüler için beslediÄŸim takdir duygusu sonsuz. KarşılaÅŸtığım sahneler karşısında sadece çığlık atmak istesem de Filistinli “sumud’a” duyduÄŸum yakınlık bana güç veriyor. Bir kiÅŸiyi sıkıca tutmak, onunla aÄŸlamak, kan içindeki sıcak bir çocuÄŸun ten ve saç kokusunu içime çekmek istiyorum. KeÅŸke kendimizi koruyabileceÄŸimiz sonsuz bir kucak olsa ? ama bunu saÄŸlayamıyoruz, onlar da saÄŸlayamazlar.

Küle dönmüş gri yüzler – Of HAYIR! Paramparça edilmiÅŸ, kan içinde onlarca yaralı kafilesi bir kez daha gelmesin! Acil hala kan gölü içerisinde. Temizlenmeyi bekleyen, üzerinden kan damlayan, kanla sırılsıklam olmuÅŸ bandajlarımız var. Of! Temizlikçiler, her yerdeler. Kanı ve kesip atılmış dokuları, saçları, elbiseleri, kanülleri, ölülerden arta kalanları çabucak kürek kürek taşıyorlar. Yeniden hazırlanmak ve aynı ÅŸeyi sil baÅŸtan yaÅŸamak için. Son 24 saat içerisinde Åžifa Hastanesi’ne yüzden fazla yaralı getirildi. Bu miktardaki iÅŸ yükünü tam teÅŸekküllü bir hastane ancak karşılayabilir, burada ise neredeyse hiçbir ÅŸey yok. Elektrik yok, su yok, tek kullanımlık bezlerden yok, uyuÅŸturucu ilaç yok, hasta yatağı yok, eÅŸya yok, monitör yok ? sahip olduklarımız geçmiÅŸin hastanelerine ait, sanki müzeden alınmış, tamamiyle paslanmış edevat. Ama ÅŸikâyet etmiyor bu kahramanlar. Bu araçlarla çalışmaya devam ediyorlar, savaşçılar gibi muazzam bir kararlılıkla ilerliyorlar.

Bu kelimeleri sizlere yatağımdan, yalnız başıma yazdığım sırada gözlerimden yaşlar boşalıyor. Sıcak ama işe yaramaz acı, keder, kızgınlık ve korku taşıyan gözyaşları akıtıyorum. Bu gördüklerim yaşanıyor olamaz!

Ve, tam da ÅŸimdi, Ä°srailli savaÅŸ makinelerinin çaldığı orkestra dehÅŸet verici senfoni ile tekrar baÅŸlıyor. Tam da ÅŸimdi; kıyılardaki donanmadan yükselen topçu bölüğünün yaylım ateÅŸi, kükreyen F16 uçakları, mide bulandırıcı insansız hava araçları (Arapçası ‘Zennanis’, vızıldayanlar) ve de ortalığı dağıtan Apaçi helikopterleri. Hepsi ABD tarafından imal edilmiÅŸ ve faturası ödenmiÅŸ araçlar.

Bay Obama – Senin bir kalbin var mı?

Seni bizimle beraber Åžifa’da bir gece geçirmeye davet ediyorum. Sadece bir gece! Belki bir temizlikçi kılığına bürünebilirsin.

%100 inanıyorum ki, Åžifa’da geçireceÄŸin bir gece tarihin akışını deÄŸiÅŸtirirdi.

Kalbi VE gücü olan hiç kimse Åžifa’da bir gece geçirdikten sonra Filistin Halkı’nın yaÅŸadığı kıyıma son vermeye gönül vermeden yürüyüp uzaklaÅŸamaz buradan.

Fakat kalpsiz ve merhametsiz olanlar Gazze’deki bir baÅŸka “dahyia” kıyımının hesaplamalarını ve planlarını yaptılar bile. Ölüm enstrümanlarının seslerini nasıl ayarladıklarını duyabiliyorum. Lütfen. Elinizden ne geliyorsa yapın. Bu, BU devam edemez.

Mads Gilbert MD PhD

Klinik Bölüm Başkanı Profesör

Acil Durum KliniÄŸi

Kuzey Norveç Üniversite Hastanesi

Radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.