Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Anasayfa » Doktor haber » Ökten: “2012 SaÄŸlıkta Åžiddet Yılı Olarak Tarihe Geçti”

Ökten: “2012 SaÄŸlıkta Åžiddet Yılı Olarak Tarihe Geçti”

sÄ°DDET

Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr.

Adana-Osmaniye Tabip Odası BaÅŸkanı Dr.Ali Ä°hsan Ökten, “2012 yılı tarihe saÄŸlığa ve her türlü saÄŸlıkçıya yönelik ÅŸiddetin en fazla olduÄŸu yıl olarak tarihe geçmiÅŸtir” dedi.

Genel Sekreter Dr. Halit Atik, Yönetim Kurulu Ãœyesi Dr. Ahmet Suntur veAdana Karşıyaka Devlet Hastanesi Acil Hekimi Dr. Tekin Müjde ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ökten, 2012 yılında yaÅŸanan ÅŸiddet olaylarına tepkisini dile getirerek “Bir zamanlar televizyonlarda “AdanaAdliyesinde Yine Arbede” olarak gösterilen ÅŸiddet olaylarının görüntüleri, son günlerde Adanahastanelerinden saÄŸlık çalışanlarına ÅŸiddet uygulamasına dönüşmüştür” diye konuÅŸtu.

Dr. Ökten, 28 Aralık 2012 tarihinde Özel Adana Hastanesinde Gastroenteroloji Uzmanı Burhan Özdilve hemÅŸire Melek Göktepe’nun hasta ve yakınlarının sözlü ve fiziki saldırısına uÄŸradığını, 30 Aralık 2012 tarihinde DiÅŸ Hekimi Åženol Yapıcı’nın muayenehanesinde saldırıya uÄŸradığını, yanında çalışan sekreterinin darp edildiÄŸini hatırlatan Ökten, “Ocak ayı başında da Adana Devlet Hastanesi Acil servisinde çalışan tüm saÄŸlık çalışanları ve personeller 200 kiÅŸinin saldırısına uÄŸramıştır. Son bir yıl içerisinde odamız hukuk bürosu tarafından Dr. Perihan Yasemin Canöz, Dr. Fatma Sincar, Dr. Kaan Badakal, Dr. Barış Fakılar, Dr. Fulya Kaya, Dr. Sezai Parlak, Dr. Müge Gülen, Dr. Filiz Ökten, Dr. Haluk Uygur ve Dr. BurhanÖzdil’e uygulanan sözel veya fiziki ÅŸiddet davaları tarafımızdan da takip edilmektedir. SaÄŸlık BakanlığıBeyaz Kod Birimi’ne gelen bildirimlere göre, Türkiye’de saÄŸlık alanında günde en az 21 ÅŸiddet vakası yaÅŸanmaktadır. Beyaz Kod Birimi’ne göre 7 ayda 5 bine yakın ÅŸiddet bildirilirken ÅŸiddet olayların en fazla acil serviste görüldüğü bildirilmiÅŸtir. Bir zamanlar münferit olarak deÄŸerlendirilen bu ÅŸiddet olayları artık her alanda günlük sıradan olaylar haline gelmiÅŸtir. SaÄŸlıkçılara ÅŸiddet uygulayanlar kendilerinden sonra saÄŸlık bekleyen hastaların da saÄŸlık hakkını ellerinden almaktadırlar” diye konuÅŸtu.

“Tek amaçları hastaları saÄŸlıklarına kavuÅŸturmak olan hekimlerinin bugün geldiÄŸi nokta artık kendi saÄŸlıklarını koruyamadıklarıdır” diye Ökten şöyle devam etti:

“SaÄŸlık Bakanlığının “vatandaÅŸlarımızın saÄŸlıkta memnuniyeti yüzde 33.6’dan yüzde 76’Lara çıkmıştır” demesine raÄŸmen her geçen gün hekimlere yönelik ÅŸiddet ve ÅŸikayetin artması hekimleri ve saÄŸlık çalışanlarını saÄŸlıklarından etmiÅŸtir. Sayın SaÄŸlık Bakanımız, sevgili vatandaÅŸlarımız saÄŸlıktan bu kadar memnunsa neden bize bu kadar çok ÅŸiddet uyguluyor ve ÅŸikayet ediyor? Bu konuda saÄŸlık bakanlığından bir açıklama bekliyoruz. Sayın Bakan, hekimlere ve saÄŸlık çalışanlarına yönelttiÄŸiniz ÅŸikayet ve saldırı politikalarıyla, hekimleri hedef göstererek saÄŸlık sorunlarını içinden daha da çözülemez hale getirdiniz. SavaÅŸta bile saÄŸlıkçılara yönelik bir ÅŸiddet uygulanmazken, ülkemizde artık en fazla saldırı hekimlere ve saÄŸlıkçılara yapılmaktadır. Hekimlik artık giderek artan bir ÅŸekilde polis ve askerden daha riskli bir mesleÄŸe dönüştürülmüştür. Yüzyıllardır kutsallık atfedilen mesleÄŸimiz bugün her anlamda ÅŸiddete uÄŸratılan, katledilen meslek haline getirilmiÅŸtir. Bunun nedeni ise uygulanan saÄŸlık politikalarının yanlışlığı ve uygulayıcısı olan saÄŸlık bakanının kendisidir.” - Adana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir