Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Memurun 5,5 aylık zam farkı haftaya yatacak

Memurun 5,5 aylık zam farkı haftaya yatacak

Gecikmeli olarak yapılan toplu sözleÅŸmenin ardından 1 Ocak’tan bu yana biriken maaÅŸ farklarının 15 Haziran’da ödeneceÄŸi açıklanmıştı. Bu umutla bankaya giden memur, büyük bir ÅŸaÅŸkınlık yaÅŸamıştı. Zaman’ın edindiÄŸi bilgiye göre, çalışmalar tamamlandı ve 5,5 aylık fark ile birlikte gecikme zamları önümüzdeki hafta hesaplara yatacak.

Geçen ay yapılan toplu sözleÅŸme görüşmelerinde hükümet ile sendikaların anlaÅŸamaması üzerine devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memura 2012 için yüzde 4+4, 2013 içinse yüzde 3+3 zam vermiÅŸti. Zam oranlarının belli olmasıyla birlikte memurun ocaktan itibaren geçerli olan zammı belli oldu. Böylece kamu çalışanlarına geriye dönük olarak 5,5 aylık maaÅŸ farkı doÄŸdu. Buna göre her memur, yüzde 4’lük gecikme farkını haziran maaşıyla birlikte alacaktı. Ancak bu gerçekleÅŸmedi. Fark umuduyla bankaya giden memur, yalnızca maaÅŸla yetinmek durumunda kaldı. 15 Haziran’da ödenmeyen maaÅŸ farklarına iliÅŸkin çalışmanın devam ettiÄŸi belirtiliyor. Haziran ayı bitmeden ödenecek olan maaÅŸ farklarının 26 Haziran’da hesaplarda olabileceÄŸi ifade ediliyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 2012’nin ilk 6 ayı için verdiÄŸi yüzde 4’lük zamla birlikte en düşük memur maaşı 53 TL arttı. Buna göre en düşük maaÅŸ alan memurun 291 TL maaÅŸ farkı alacağı bulunuyor. En yüksek maaşı alan müsteÅŸar ise yaklaşık 1518 TL maaÅŸ farkı alacak.

Memurlar, maaÅŸ farkının yanı sıra gecikme zammını da alamadılar. Toplu sözleÅŸme masasında elde edilen kazanımlardan biri de gecikme farkıydı. 1 Ocak’ta verilmesi gereken zamlı maaÅŸların hazirana kalmış olması nedeniyle Maliye, gecikme farkı ödemeyi kabul etti. Buna göre memurlara haziran maaşıyla birlikte ‘geç ödeme farkı’ adı altında, yıllık yüzde 9 gecikme faizi üzerinden hesaplanmak üzere 2,5 aylık gecikme farkı ödenecekti. Ancak bu paralar da hesaba yatmadı.

Öte yandan memur, hazirandaki zamlı maaşın ardından 15 Temmuz’da da ikinci zammı alacak. Hakem Kurulu’nun kararına göre yüzde 4 olan zamlı maaÅŸlar 15 Temmuz’da hesaplara yatacak. Böylece memur, bir aylık ara ile ikinci kez zam almış olacak. Ä°kinci zamlı maaÅŸ 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olurken ödemeler 15 Temmuz’da yapılacak. Bu nedenle memurlara temmuzda yeni zamlı maaÅŸlarının yanı sıra 14 günlük de maaÅŸ farkı verilecek.

 

Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.