Çarşamba , 12 Ağustos 2020
Anasayfa » Sağlık HABER » Biyonik göz körlüğe son verdi!

Biyonik göz körlüğe son verdi!

Biyonik gözle iki kişi yıllar sonra görmeye başladı

1500 ışık sensörü bulunan bir çipin gözün arkasına yerleÅŸtirildiÄŸi sistemi kullanan iki kiÅŸi yıllar sonra görmeye baÅŸladı. Uzmanlar “Bu yöntem görme sorunu yaÅŸayanlara yardım edecek” açıklamasını yaptı. Vatan’ın haberine göre dünyanın saygın eÄŸitim kurumlarından Oxford Ãœniversitesi’ne baÄŸlı Göz Hastanesi’nde görme engelliler için büyük bir adım atıldı. Bilim adamları, 1500 ışık sensörü bulunan bir çiple çalışan ve görüntüyü elektrik sinyallerine dönüştürerek beyne aktaran sistemin baÅŸarılı bir biçimde çalıştığını açıkladı.
10 YIL SONRA GÖRDÜ

6 hafta önce bir operasyona giren görme engelli Chris James ve Robin Millar, nesneleri algılamaya ve ışığı hissetmeye başladı. 10 yıl önce geçirdiği rahatsızlık yüzünden görme yetisini kaybeden James, doktorların ameliyattan sonra biyonik göz taktığını belirterek “Sistemin çalışması için gerekli düğmeye doktorlar basınca her yeri ışık kapladı. Parlayan bir ampule bakıyormuş gibi hissettim” dedi.

Nesneleri algılamaya başladığını dile getiren James’in zamanla bu duruma alışacağı kaydedildi. James gibi gece körlüğü (RP) hastalığından muzdarip olan ve görme yeteneğini kaybeden Robin Millar da operasyon sonrasında biyonik göz sayesinde görmeye başladı. 10 saatlik bir operasyon sonrasında gözün arkasına yerleştirilen çip sayesinde görmeyi başaran iki İngiliz’den sonra benzer çalışmaların Almanya ve Çin’de de yapılacağı kaydedildi.

Habertürk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir