Pazar , 16 Haziran 2024
Son Dakika

Starbucks böcek kullandığını itiraf etti

Starbucks’ta frappucino adlı içeceğin renklendirilmesinde kırmızı böcek kullanıldığı ortaya çıktı

Dünyanın en büyük kahve şirketlerinden Starbucks’ta frappucino adlı içeceğin renklendirilmesinde kırmızı böcek kullanıldığı ortaya çıktı.
Amerikalı kahve şirketi Starbucks, ürünlerinden birinde “cochineal” olarak bilinen kırmızı böcek kullandığını kabul etti.


VEJETERYANLAR UYARDI

Hiçbir hayvansal ürün kullanmayan tüketiciler (veganlar) tarafından kurulan internet sitesi ThisDishIsVeg.com, daha önce kullanıcılarını frappucino içmemeleri uyarmıştı. İnternet sitesinden yapılan açıklamada çilekli frappucino’nun bitkisel bir içecek olmadığı, yapımında böcek kullanıldığı belirtilmişti.
STARBUCKS İTİRAF ETTİ

Bu iddiaya ve sonrasında artan tepkilere Starbukcs’tan cevap geldi. Böcek kullandığını itiraf eden Starbucks yönetimi, suni kimyasal renklendiricilerin sağlıklı olmamasından dolayı böyle bir yola başvurduklarını ifade etti. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) bu maddenin kullanımına izin verdiğinin altını çizen yetkililer, alternatifler üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Eski zamanlardan beri kırmızı renk elde etmek için yararlanılan cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyasına renk katmada kullanılıyordu.
Güney Amerika ve Meksika’da yaşayan cochenial böceğinin, kolanın yapımında kullanıldığı da iddia edilmişti.

 

 

9 Yorumlar

 1. tiki tiki gidip oturup kahve içerler sora geberip gidecekler ya kalpten ya böcekten:D hergün kahve içer mi bi insan vücuda yazık ulaaa

 2. kimse denetlemediği sürece midemize hangi zehirler girecek allah bilir.birilerinin cebi dolduğu sürece insanlar ölebilir nasıl olsa çok var.

 3. onur_karamanli

  ünlü amerikan içeceği koladada bunun kullanıldığını duymuştum

 4. DÜNYA PARA HIRSINA KAPILMIŞ ÇOCUK DİŞ MACUNLARI KANSER YAPIYOR BİLGİNİZE FLORUD FLORÜR KISA ZAMANDA ÖLDÜRÜYOR.TÜRKİYEDE ÜREİLEN TÜM ET VE İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ VE SON 2 YILDA HER PAKETİN ÜZERİNDE 100/DANA YADA DOĞAL İBARELERİ SAHTEDİR ÜLKEMİZ SAHTEKAR ÜRETİCİLERLE DOLMUŞTUR TEK AMAÇ DAHA FAZLA PARA KAZANMAKTIR TÜRK MALINA HAYIR DİYORUZ

 5. çüşüüünüzz

 6. ÃœZÃœLDÃœM

  üzüldüm yaaa

 7. bi zevkimiz vardı onu da elimizden aldılar.

Bir yanıt yazın