Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Bakanlık Vefat eden iki personelinin ‘görev yerlerini’ de deÄŸiÅŸtirdi.

Bakanlık Vefat eden iki personelinin ‘görev yerlerini’ de deÄŸiÅŸtirdi.

SaÄŸlık Bakanlığı personel atamasında fıkra gibi bir ilke imza atarak, vefat eden iki personelinin ‘görev yerlerini’ de deÄŸiÅŸtirdi.

SaÄŸlık Bakanlığı’nın atama kararnamesinde 2008 ve 2009’da vefat eden iki personelin isimleri de yer aldı. Kararnamede ayrıca emekliye ayrılmış kiÅŸilerle askerlik görevini yapmakta olan bir personelin ismi de bulunuyor
SaÄŸlık Bakanlığı personel atamasında fıkra gibi bir ilke imza atarak, vefat eden iki personelinin ‘görev yerlerini’ de deÄŸiÅŸtirdi. Kararnamedeki hataları Türk SaÄŸlık Sen ortaya çıkardı. 5 Nisan tarihini taşıyan atama kararnamesini inceleyen sendika yetkilileri, vefat eden iki üyeleriyle emekliye ayrılmış isimlerin de listede yer aldığını fark etti.
Bakanlık koridorlarında esprilere neden olan ilginç olay şöyle geliÅŸti. SaÄŸlık Bakanlığı’nın teÅŸkilat yapısını sil baÅŸtan deÄŸiÅŸtiren, 2 Kasım 2011 tarihli KHK’ya dayanarak yeniden yapılanmaya giden Bakanlık, merkez teÅŸkilatı ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Müdürlüğü’nde görevli 569 personelin görev yerlerinde deÄŸiÅŸikliÄŸe gitti.
Bu çerçevede hazırlanan atama ve görev yeri deÄŸiÅŸikliÄŸi kararnamesi, Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Vekili Dr. Güven Bektemür imzasıyla, 5 Nisan 2012 tarihinde yayınlandı. Verem SavaÅŸ Daire BaÅŸkanlığı’nda görev yaparken 2009’da vefat eden Oktal Dikici, Ankara Ä°l Halk SaÄŸlık Müdürlüğü emrine atandı. SaÄŸlık Bakanlığı Ä°dari ve Mali Ä°ÅŸler Daire BaÅŸkanlığı’nda görev yaparken 2008’de trafik kazasında hayatını kaybeden Ömer Güngörmüş ise Ankara Ä°l SaÄŸlık Müdürlüğü emrine atandı.
ÇALAKALEM HAZIRLANMIŞ
Atama kararnamesinde emekliye ayrılmış Fatma Nurdan Güler, Hasan Erol ve Gıyasettin Aydın isimli eski personelin tayinleri de yer aldı. Aynı kararnamede, halen askerlik görevini yapmakta olan Şahabettin Helvacı isimli personelin tayinin yapıldığı da dikkat çekti.
Türk SaÄŸlık Sen tarafından ortaya çıkarılan skandal atamalar, SaÄŸlık Bakanlığı personel bilgi sistemindeki eksiklikleri de ortaya koydu. Ölü ve emeklilerin atamalarının yapılmasını ‘ciddiyetsizlik’ olarak deÄŸerlendiren Türk SaÄŸlık Sen Genel BaÅŸkanı Önder Kahveci, AKÅžAM’a yaptığı açıklamada şöyle konuÅŸtu:
‘Atama listelerinin çalakalem hazırlandığı ortaya çıktı. Görev yeri deÄŸiÅŸtirilen isimler arasında yer alan üyelerimizden Ömer Güngörmüş’ü 2008’de trafik kazasında kaybettik. Ãœyelerimizden Oktay Dikici ise 2009 yılında vefat etti. Bu üyelerimizin ölüm ilanlarını da yayınladık. Güngörmüş’ün cenaze töreni gazetelere haber bile oldu. Emekliler, askerde olanlar da atanmış. Bunlar sadece bizim tespit ettiklerimiz. Bu ÅŸekilde ataması yapılan daha yüzlerce kiÅŸinin olabileceÄŸi tahmin ediliyor. Bu durum Bakanlığın ciddiyetsizliÄŸinin en açık kanıtıdır.’Doruk ÇAKAR
Doktorsigortasi

20120414-214142.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.