Perşembe , 20 Haziran 2024
Son Dakika

Milletvekilinin dövdüğü doktordan çok özel açıklamalar…

Kenan TAŞKIN-Ali ZENGİN / AHT (Trabzon)

Van’da, BDP Milletvekili ÖZDAL Üçer ‘in dövdüğü doktor Oğuz Eroğlu HABERTÜRK’e “Van’da dönmem, tayin isteyeceğim, olmazsa istifa edecegim” derken, doktorun babası Yusuf Eroğlu da “Deprem sonrasında oğlum tam 76 gün minibüste yatıp kalkıp insanların yaralarına ilaç olmayabilir çalıştı, bunu hak etmedi “diyerek sitem etti.

VAN’da BDP Milletvekili Özdal Üçer tarafından tekme tokat dövülen doktor Oğuz Eroğlu, HABERTÜRK’e konuştu. Olayın ardından bir haftalık rapor alarak Trabzon’daki babaevine gelen doktor Oğuz Eroğlu, büyük haksızlığa uğradığını belirterek, “Van’a gönüllü gittim, orada çok iyi arkadaşlıklarım, dostluklarım oldu. O yörenin insanını seviyorum, iddia ediyorum bana saldıran ve sonra da ayrımcılıkla suçlayan milletvekilinden fazla arkadaşım, dostum, sevenim var. Ben sadece görevimi yaptım, milletvekilinin eşini ve kızını iki kez muayene ettim. Röntgen çekilmesini istedim, resmi işlemlerinin yapılması için de yanımdaki görevliye talimat verdim. Gelen herkese ne kadar ilgiliysemonlara da onu gösterdim” dedi.
‘KİM OLDUĞUNU SORDUM’

“Milletvekilinin yanındakilerle bağırıp çağırdığını görünce kimolduğunu sordum” diyen Eroğlu, “Sonuçta herkesi tanımak zorunda değilim. Buna çok sinirlendi, birden üzerime yürüyerek ‘Sen kimsin?’ diyerek iki eliyle yüzüme tokat atıp saldırdı. Ne olduğunu anlamadım. Sonra güvenlikçiler araya girdi, olay sakinleşti. Muayene ettiğim eşi ‘Beni muayene etmedi’ diyor, yalan söylüyor” diye konuştu.
‘FAŞİSTLİKLE İŞİM YOK’

Olay nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten Eroğlu, “Beni ayrımcılıkla, cemaatçilikle, faşistlikle suçluyor. Ben her Müslüman gibi namazımı kılan bir insanım, ne işimvar cemaatle, ayrımcılıkla, faşistlikle. Ben yeminime sadık biriyim. Ben bunları hak etmedim, orada herkesle iyi ilişkiler kurmuştum. Ayrımcılık yapmak gibi bir şey aklımın ucundan bile geçmez. Kaldı ki, bana olaydan sonra en büyük desteği, Kürt meslektaşlarım ve oradaki Kürt dostlarım vermiştir. Ayrılacağımı söyleyince en fazla tepkiyi onlar gösterdiler, ayrılmamam için en fazla onlar ikna etmeye çalıştılar” dedi.
‘BEN MÜDAHALE ETTİM’

Yerel seçimler öncesi Van’da çıkan olaylar nedeniyle sokakta yaralanan BDP’li göstericilere izinli olmasına rağmen gördüğünde ilkmüdahaleyi yaptığını ve hastaneye kaldırdığını anlatan Eroğlu, “O olaydan sonra onlarla da iyi ilişkilerimher zaman devametti. Hastaları olduğu zaman hep bana getirirlerdi. Gidip araştırın, omilletvekilinden çok sevenim var benimorada” dedi.
Hayatından endişe etmiş

OLAY sonrası devlet tarafından kendisi ve ailesi için koruma verildiğini ifade eden Dr. Oğuz Eroğlu, “Olay sonrası kameralara yüzümü göstermek istemememin tek nedeni hayati endişe yaşamamızı düşündüğümden. İnsanların beni tanımasını istemedim. Hedef gösterilmek kolay şey değil. Olay sonrası tanınmamak için görünüşümde değişiklik yaptım. Kendimi düşündüğümden değil, ailem için endişe ettiğimden bunu yaptım” diye konuştu.
‘BÜTÜN HEVESİM KIRILDI’

Van’da özellikle deprem sonrasında panelvan minibüste yatıp kalkarak insanlara yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Eroğlu, â€œİşimi seviyorum. Oradaki çaresiz insanlara yardım etmek için elimden geleni yapıyorum. Deprem zamanı da tüm arkadaşlar gibi elimden geleni yaptım. Gece gündüz minibüste azıcık uyuyarak işimin başına gittim. Ama bütün hevesim kırıldı. Şimdi tekrar oraya dönmeyi düşünmüyorum. Tayin isteyip bir başka ile gitmek istiyorum. Olmazsa istifa edip ayrılacağım” dedi.
Baba Yusuf Eroğlu’ndan sitem: Depremzedelere çok yardım etti

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın kendisini aradığını ve konuştuklarını belirten Dr. Eroğlu, “Türkiye’nin çeşitli yerlerinden insanlar arayıp ‘Geçmiş olsun’ dedi. Sağlık çalışanlarına karşı zaman zaman bu tür saldırılar oluyor. Daha yeni Gaziantep’te bir meslektaşımızı kaybettik. Fakat bir milletvekilinin bunu yapması akıl alır gibi değil” dedi.
‘OĞLUM 76 GÜN MİNİBÜSTE YATIP KALKTI’

Baba Yusuf Eroğlu da oğlunun İstanbul’da çalışma imkânı varken tayinini özellikle Van’a istediğini belirterek, “Oğlum inançlıdır, din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin insanlara aynı ölçüde yaklaşır. İstanbul yerine bölgeye insanlara yardımcı olmak için gönüllü gitti, karşılığı bu olmamalıydı. Deprem sonrasında tam 76 gün minibüste yatıp kalkıp, insanların yaralarına ilaç olmaya çalıştı. O bölgenin insanını seviyor. Hasta yakını tepki gösterebilir, o anki bir ruh halidir, ama insanların kendilerini temsil etsin diye seçtikleri milletvekilinin bu tür bir davranış içine girmemesi gerekirdi. Milletvekili olmak insan dövme hakkını vermez. Oğluma büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bu saatten sonra orada kalmasını istemem. Ya tayin istesin ya da istifa etsin” diye konuştu

Bir yanıt yazın