Tıp eğitiminde Türkiye’de bir ilk

  • Türkiye’de ilk defa bir üniversite, normal müfredat programının parçası olan bir sınavı elektronik ölçme deÄŸerlendirme sistemi ile yaparak, sonuçları sınav sonrasında öğrencilere vakit kaybı olmaksızın bildirdi.

Amerika BirleÅŸik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve dünya genelinde yaklaşık 5 milyondan fazla öğrenci tarafından kullanılan CPS (Sınıf Performans Sistemi) adı verilen kumandalar yardımıyla gerçekleÅŸen elektronik öğrenci cevap sistemi, Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Ondokuz Mayıs Ãœniversitesi’nde tıp eÄŸitimine sunuldu

        Bu teknoloji ile sınav uygulayıcılarına, anlık takip, derecelendirme, öğrenci performans analizi ve raporlamalarını hızla ve doÄŸru bir ÅŸekilde sunulabilmekte, aynı zamanda öğrencilerin gerçek zamanlı geri bildirimlerini ve performans verilerini eÄŸitimcilere ve uygulayıcılara etkin ve zaman kaybı yaÅŸanmadan aktarılmasının amaçlandığı bildirildi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Haydar ÅžahinoÄŸlu yaptığı açıklamada, “Bu sistemle amaçlanan; öğrencilere öğrenim hedeflerinin anlaşılması, ölçülmesi ve deÄŸerlendirilmesi ile ilgili hızlı ve isabetli bir veri akışı saÄŸlanmasıdır. Böylece, öğrencilerin kendi eÄŸitim süreçlerine aktif katılımlarının saÄŸlanması amacına ulaÅŸmış olduk.” dedi.

        Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Ömer Tontuş ise elektronik sınavlar ile kağıt kullanımının azalacağını, öğrencilerin sınav sonucu bekleme streslerinin de ortadan kalkacağını belirtti. Öğrenci gelişimi üzerindeki değişiklikleri anında yansıtacak veri akışı sağlanması fikrinin öğreticilere son derece cazip geldiğini vurgulayan Dr. Tontuş, sınavın ilk dakikalarındaki tedirginliğin de öğrenciler tarafından kısa sürede atlatıldığını belirtti.

        Sınava katılan öğrenciler de yeni teknolojilerin eğitime pozitif katkı sağladığını ve kendilerinin de sınava daha kolay motive olduklarını söyledi

Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir