Perşembe , 27 Şubat 2020
Anasayfa » Doktor haber » 657 sayılı kanun tamamen deÄŸiÅŸecek!

657 sayılı kanun tamamen değişecek!

Kamuda çalışan memurlar bu haber size! Maliye Bakanlığı, memurların tabi olduÄŸu 657 sayılı kanunu deÄŸiÅŸtirmeye hazırlanıyor. Ä°ÅŸte memuriyeti tamamen deÄŸiÅŸtirecek olan memur sisteminin detayları…

Bu haber memurları çok ilgilendiriyor! Maliye Bakanlığı, memur kanunu olarak bilinen 657 sayılı kanunu değiştirmeye hazırlanıyor. Memuriyeti tamamen değiştirecek kanunla, devlet kurumlarındaki haksızlık giderilecek. Yeni memur sistemiyle memur ücretlerinin de yeniden belirleneceği öğrenildi.

Takvim’in haberine göre 657 sayılı Kanunu deÄŸiÅŸtirmek isteyen hükümet, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında düzenleme yapmak amacıyla TBMM’denyaztatiliöncesi kanun hükmünde kararname yetkisi alacak.

Devrim niteliğindeki çalışma ile farklı personel kanunları son bulacak, bazı istisnalar dışında tek bir personel kanunu olacak. Kamudaki sözleşmeli, kadrolu gibi ayrımlar yeniden düzenlenecek, haksızlıklar giderilecek.

Memurlar arasında tartışmalara neden olan bazıuygulamalarda böylece son bulacak. Çalışma ile kamu görevlilerinin maaÅŸ sistemi de sadeleÅŸmiÅŸ olacak. MaaÅŸlar belirlenirken dikkate alınan parametreler yeniden belirlenecek ve yaÅŸanan karmaşık-lık yok edilecek. Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan sınıflar yeniden düzenlenecek.

Yetkililer uzun bir süredir devam eden taslak üzerindeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ve kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Çalışmaların bitirilmesinin ardından taslakla ilgili memur sendikalarının da görüşü alınacak. Taslak daha sonra Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelecek.

ÃœCRETLER YENÄ°DEN BELÄ°RLENECEK

Reform niteliÄŸindeki yeni düzenleme ile kamuda çalışan memurların mali haklarıyla ücret sistemi de deÄŸiÅŸiyor. MaaÅŸlar temel ücret, görev ücreti, baÅŸarı ücretinden oluÅŸacak. Åžu anda uygulanmakta olan ek gösterge sistemi de böylece kaldırılmış olacak. Memurların maaÅŸları görev ücret gruplarına göre ödenecek. Yeni sistem sayesinde büyükÅŸehirlerde zor ÅŸartlarda görev yapan personele emsali personele göre daha yüksek ücret ödenebilecek. Memurların DoÄŸu’ya ve kalkınmada öncelikli yörelere gitmeleri de teÅŸvik edilecek. Bu amaçla, bu bölgelerde çalışanların ücretlerinde teÅŸvik edici düzenlemelere gidilecek.

KAMUDA 2.8 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 1.9 milyon devlet memuru bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluÅŸlarında toplam çalışan sayısı ise 2.8 milyon. En fazla devlet memuru, eÄŸitimde istihdam ediliyor. EÄŸitim-öğretim hizmetlerinde devlet memurlarının yüzde 39.3’ü istihdam edilirken, bunu yüzde 20.1 ile genel idare , yüzde 13.4 ile saÄŸlık, yüzde 12.4 ile emniyet izliyor. Devlet memurlarının yüzde 62’sini erkekler, yüzde 38’ini kadınlar oluÅŸturuyor.

Haber Kaynağı: www.kamudanhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir