Çarşamba , 12 Ağustos 2020
Anasayfa » Doktor haber » Rektör: Tam Gün nedeniyle 82 hocamız ne ameliyat yapabiliyor ne reçete yazabiliyor

Rektör: Tam Gün nedeniyle 82 hocamız ne ameliyat yapabiliyor ne reçete yazabiliyor

Dokuz Eylül Ãœniversitesi (DEÃœ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Tam Gün Yasası nedeniyle DEÃœ Hastanesi’ndeki 82 akademisyenin ameliyat yapamadığını ve reçete yazamadığını belirterek, bu kayıp nedeniyle sıkıntı yaÅŸadıklarını söyledi

Ä°ZMÄ°R-Prof. Dr. Füzün, DEÃœ’nün 2011 yılındaki faaliyetlerine iliÅŸkin düzenlediÄŸi bilgilendirme toplantısında, 13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar ve 4 yüksek okula sahip üniversitede 54 bin 565 örencinin öğrenim gördüğünü belirterek, DEÃœ’nün 3 bin 57 akademik, 3 bin 358 idare, bin 485 hizmet alımıyla görev yapan personelle hizmet verdiÄŸini bildirdi.
    

Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan DEÃœ’nün akademik yayınlarında geçen yıl düşüş yaÅŸandığını, öğretim üyesi başına ortalama 0.53 oranındaki yayın ortalamasıyla üniversiteler arasında 12’inci sırada yer aldıklarını ifade eden Füzün, üniversitelerinin geçen yıl AB’den 13 proje için fon aldığını kaydetti.
    

DEÃœ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Türkiye’nin göz bebeÄŸi olduÄŸunu vurgulayan Prof. Dr. Füzün, hastanede geçen yıl poliklinik hastası sayısının 1 milyonu geçtiÄŸini, yatan hastanın 80 bini aÅŸtığını, 51 bin civarında da ameliyat yapıldığını söyledi.
    

Füzün, hasta memnuniyetine ilişkin yapılan ankette yüzde 97 oranında olumlu sonuç aldıklarını dile getirerek, bu oranın çok önemli olduğunu vurguladı.
    
     -Tam Gün Yasası-
    
     Bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Füzün, yasa nedeniyle büyük üniversitelerin sıkıntılı günler yaşadığını söyledi.
    

Üniversite hastanelerinin sadece hasta bakmadığını, bilgi ürettiğini ve doktor yetiştirdiğini vurgulayan Füzün, sözlerini şöyle sürdürdü:
    

”Hasta bakıyoruz ama eÄŸitim üretmek ve bilgi üretmek adına da bakıyoruz. Ãœniversite hastanelerinin, SaÄŸlık Bakanlığı hastanesi gibi muamele görmesi hoÅŸ deÄŸil. Ãœniversiteye gelen hasta farklı. Devlet hastanesinde 500 liraya olacak bir ameliyat bizde 800 lira olur. Ãœniversite hastanesinin verdiÄŸi hizmet SaÄŸlık Bakanlığı hastanesinin verdiÄŸi hizmetten çok daha farklı. SGK’nın üniversite hastanelerine zam yapması da gerekiyor. Tam Gün Yasası gereÄŸi gibi uygulanamıyor ve amacı hizmet etmiyor. Tam Gün Yasası nedeniyle 82 hocamız ne ameliyat yapabiliyor ne reçete yazabiliyor. Bu kaybımızdır. Bu nedenle hocalarımızın bir kısmı da emekli olmuÅŸtur.”
    

Rektör Prof. Dr. Füzün, Akdeniz Ãœniversitesi’nde yapılan yüz nakli ile kendilerinin de bu yönde hazırlıkları olup olmadığına yönelik soruya ise ÅŸu yanıtı verdi:
    

”AÃœ’deki arkadaÅŸlarımızı tebrik ediyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleÅŸtirdiler, olayın bu nedenle magazinel yönü de var. Bizim için yüz nakli ile böbrek nakli arasında fark yok. Bizim de 13 saat süren karaciÄŸer ameliyatlarımız olmuÅŸtur. Hasta hastadır. Yüz nakli için bugüne kadar bize talep gelmedi.”

Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir